informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak zmusić właściciela do sprzedaży akcji

   Coraz większa ilość spółek korzysta z możliwości przymusowego wykupienia akcji od mniejszościowych akcjonariuszy. Jest to istotna możliwość zwłaszcza w przypadku niemożności polubownego, planowanego od momentu przekazania akcji, ich wykupienia od inwestorów.


   Przymusowy wykup akcji możliwy jest na mocy art. 418 kodeksu spółek handlowych i uzależniony od spełnienia przez kupującego wymogów przepisów ustawy: wykupujących musi być nie więcej niż pięciu, każdy z nich musi posiadać minimum 5% kapitału zakładowego, a łącznie reprezentować muszą przynajmniej 95% kapitału zakładowego. Przy ich spełnieniu, akcje wykupuje się po cenie ustalonej przez akcjonariuszy, lub w przypadku braku porozumienia - ustalonej przez biegłego rewidenta.
   Do przeprowadzenia transakcji konieczna jest uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy, przegłosowanie wykupu minimum 95% głosów za oraz określenie w uchwale, które akcje podlegają wykupowi, oraz którzy akcjonariusze zobowiązują się je wykupić z ustaleniem walorów przypadających każdemu nabywcy. Kupujący solidarnie odpowiadają za spłacenie całej kwoty wykupu akcji. W spółce niepublicznej do przegłosowania uchwały potrzebne jest 90% głosów.
   Do wykupu akcji może jednak zmusić udziałowców większościowych mniejszościowy akcjonariusz, na zasadach określonych odpowiednio w art. 418 kodeksu spółek handlowych oraz art. 82 ustawy o ofercie publicznej. Jak wyjaśnia Hubert Mackiewicz, radca prawny z kancelarii Kalwas i Wspólnicy - "Jeśli wszystkie warunki wskazane w przepisach, a dotyczące przymusowego odkupienia akcji, czyli tzw. reverse squeeze out, zostaną spełnione, to spółka, a konkretnie jej większościowi akcjonariusze, nie może się uchylać od podjęcia odpowiedniej uchwały w tej sprawie." Jak podaje "Puls Biznesu", z instytucji przymusowego wykupu akcji skorzystali m. in. Sokołów, Milmet, Jelfa oraz Ekodrob.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 08-12-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.