informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 56 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Przyszłość oprogramowania to Open Source

   Obecnie zarówno niewielkie przedsiębiorstwa, jak i duże koncerny odnoszą liczne sukcesy poprzez ciągłą modyfikację i rozwój technologii. Te zmiany nie byłyby możliwe bez rozwoju infrastruktury informatycznej. Co roku wiele firm ogromną część swoich budżetów przeznacza właśnie na rozwój infrastruktury informatycznej - przeważnie na bardzo drogie programy komputerowe.


   Obecnie zarówno niewielkie przedsiębiorstwa, jak i duże koncerny odnoszą liczne sukcesy poprzez ciągłą modyfikację i rozwój technologii. Te zmiany nie byłyby możliwe bez rozwoju infrastruktury informatycznej. Co roku wiele firm ogromną część swoich budżetów przeznacza właśnie na rozwój infrastruktury informatycznej - przeważnie na bardzo drogie programy komputerowe. Jednak już czas szukać nowych rozwiązań, aby zmniejszyć ponoszone koszty, a zarządzać tak samo skutecznie.
   Takie rozwiązanie już istnieje - to oprogramowanie typu Open Source - w pełni legalne, nie wymaga w większości przypadków nakładów finansowych, spopularyzowane w USA wkracza coraz większymi krokami na europejskie rynki.
   Nazwa Open Source wywodzi się od przedsięwzięcia jakie w latach w latach 90-tych zainicjował John Maddog, guru programistów i użytkowników komputerów. Założeniem przedsięwzięcia była możliwość swobodnego dostępu użytkowników globalnej wioski do szeregu oprogramowań. W początkowej fazie działania programy miały niewielkie powadzenie szczególnie wśród przedsiębiorstw, ale wynikało to bardziej z niepewności i nieuzasadnionych obaw co do jakości oprogramowania. Obecnie nastawianie gigantów rynku do programów Open Source znacznie się zmieniło - ich popularyzacja następuje w ogromnym tempie m.in. dlatego, że liczba programów regularnie wzrasta i w zasadzie każde przedsiębiorstwo niezależnie od profilu działalności może wybrać i wdrożyć bezpłatne rozwiązania programowe.
   Wiele osób i przedsiębiorstw sceptycznie przygląda się dynamicznemu rozwojowi oprogramowania Open Source głownie dlatego, że "darmowo" kojarzy się z brakiem jakości. Bezpłatne udostępnianie programów wynika m.in. z tego, iż nie ponoszone są jakiekolwiek nakłady na promowanie przedsięwzięcia oraz z braku zaangażowania w procesy powstawania potentatów rynku informatycznego. Dlatego też, programy Open Source nie są w stanie dorównać popularności rozwiązań komercyjnych.
   Programy przygotowywane i rozwijane są przez stale poszerzające się grono programistów z całego świata, którzy posiadają stały dostęp do kodów źródłowych. Posiadane przez użytkowników kody źródłowe pozwalają na monitorowanie i modyfikację programów, a także na szybką eliminację wszelkich błędów, co przyczynia się do rozwoju poszczególnych modułów. Zarządzanie projektem rozwoju oprogramowania Open Source staje się więc skuteczniejsze, szybsze i pozwala na stworzenie bardzo wysokiej jakości oprogramowania.

   Do tej pory wiele przedsiębiorstw nie używało rozwiązań Open Source, ponieważ o oprogramowaniach krąży szereg stereotypowych przekonań, które są rezultatem działań producentów płatnego oprogramowania oraz brakiem gruntownej znajomości zagadnienia.
   Pierwszy i najbardziej popularny zarzut stawiany oprogramowaniu klasy Open Source to niska jakość. W praktyce ten zarzut można obalić, gdyż każde oprogramowanie produkowane przez komercyjne przedsiębiorstwa informatyczne znajdzie swój odpowiednik w oprogramowaniach Open Source. Wynika to z faktu, że kod źródłowy do poszczególnych programów jest ogólnie dostępny dla programistów, co pozwala na bieżąco redukować pojawiające się błędy. Sprzyja to dynamicznemu rozwojowi projektów oprogramowań i ciągłemu podnoszeniu jakości programów Open Source.
   Wielu przedsiębiorców rezygnuje z wdrażania rozwiązań Open Source obawiając się braku wsparcia technicznego. Okazuje się jednak, iż pomoc techniczna udzielana w przypadku usterek w programach Open Source jest skuteczniejsza i tańsza niż w przypadku aplikacji komercyjnych. Dzieje się tak za sprawą "miłośników" tego typu rozwiązań, którzy zakładają i zrzeszają się w klubach internetowych i wzajemnie rozwiązują problemy, jakie pojawiają się w czasie używania tego typu programów. Ponadto naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorstw wdrażających bezpłatne rozwiązania wychodzi wiele firm informatycznych, które proponują kompleksowe usługi z zakresu wdrażania i modyfikacji, a także organizują szereg szkoleń z posługiwania się poszczególnymi modułami.
   Wśród wielu użytkowników króluje przekonanie, że bezpłatne oprogramowanie rodzi pewne komplikacje prawne. Jednak i ta teza jest nie prawdziwa. Rozporządzenie Ministra Finansów mówi, iż programów dostępnych publicznie nie trzeba opodatkowywać. Tak więc użytkownicy Open Source nie ponoszą zbędnych kosztów, a jednocześnie posiadają w pełni legalne i dobrej jakości programy komputerowe. Jedyna możliwość pobierania opłat w przypadku Open Source jaka istnieje, to opłaty za dodatkowe usługi np. wdrażanie, konfiguracje i instalacje modułów pobierane przez firmy informatyczne, które wykonują takie zlecenia dla użytkowników.
   Jednym z argumentów przeciwników rozwiązań Open Source jest obawa, iż oprogramowanie może w każdej chwili zniknąć z rynku. Jednak jego obecny, intensywny rozwój potwierdza coraz większą popularyzację i nic nie wskazuje na to, że rozwiązania Open Source znikną z rynku.
   Tym samym możemy podejrzewać, że dotychczasowe mity na temat rozwiązań Open Source odchodzą w niepamięć, a przedsiębiorcy coraz bardziej przekonani są o niezawodności i bardzo dobrej jakości tych modułów.

   Po wnikliwej analizie korzyści wynikających z używania oprogramowania Open Source, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrażanie ich w swoich firmach. Do stosowania tego typu oprogramowania przekonuje przede wszystkim brak ponoszonych kosztów związanych z nabyciem licencji.
   Zaletą wynikającą z użytkowania bezpłatnych oprogramowań jest ich jakość - w niczym nieodbiegająca od form płatnych aplikacji komercyjnych, tym samym firmy mogą tak samo efektywnie i z dużymi sukcesami pracować używając oprogramowań klasy Open Source. Lista darmowego oprogramowania jest niesłychana duża. Plusem rozwiązań Open Source jest możliwość ich natychmiastowego pozyskania - w zasadzie wszystkie tego typu aplikacje dostępne są w Internecie.
   W razie jakichkolwiek błędów lub problemów wynikających z używania programów Open Source użytkownik ma możliwość natychmiastowego interweniowania dzięki działającym w Internecie licznym portalom czy nawet klubom użytkowników oprogramowania Open Source. Tym samym następuje znaczna redukcja czasu poświęconego na poprawianie usterki, niż miałoby to miejsce w przypadku aplikacji komercyjnych. Ponadto wiele firm informatycznych świadczy kompleksowe usługi w dziedzinie serwisowania, a także wdrażania oraz instalowania wszelkiego typu programów.

   Dynamika i coraz większa popularyzacja rozwiązań Open Source w biznesie widoczna jest zarówno na świecie, jak również w Polsce. Głównym czynnikiem wybierania przez biznes tego typu rozwiązań jest niezależność od producenta (41 proc.) wynikająca nie tylko z braku opłat licencyjnych, ale i wielu aspektów prawnych dotyczących wykorzystania oprogramowania. Biznes kusi także niezwykle korzystny stosunek jakości do ceny w przypadku rozwiązań Open Source - przedsiębiorstwo minimalizuje bądź nie ponosi kosztów zakupu, jak i w przyszłości nie jest zobowiązanie ponosić koszty związane z opłatami licencyjnymi. Otwarty kod źródłowy jest opcją mającą ogromne znaczenie zważywszy, iż wiele przedsiębiorstw ceni sobie taką możliwość (17 proc.). Oprogramowanie Open Souce jak żadne inne spełnia wymóg całkowitej możliwości indywidualizacji oprogramowania i to zarówno w zakresie rozwiązań funkcjonalnych, jak również interfejsowych.
   Nieco zaskakujący może wydawać się fakt uznania rozwiązań klasy Open Source za bardziej bezpieczne, a to za sprawą powszechnie dostępnego kodu źródłowego. Chodź brzmi to absurdalnie, to własne dzięki niemu programy Open Source są bezpieczniejsze. Programiści mając "otwarte źródło" mogą natychmiast poprawić i wyeliminować błędy, które się pojawiają.

   Stereotypy, które do tej pory krążyły na temat rozwiązań Open Source nie istnieją. Dynamicznym wdrażaniem bezpłatnych programów posiadających otwarty kod źródłowy zajmują się dziś nie tylko klienci sektora biznesowego. Coraz częściej te rozwiązania są wybierane i popularyzowane wśród klientów rynku konsumpcyjnego.
   Tak więc, w przyszłości to oprogramowania Open Source, których jakość, intensywność i ciągły rozwój tworzą obecnie koniunkturę na rynku mają szansę zawojować całym światem, a tym samym mają możliwość wyparcia komercyjnych aplikacji.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 05-12-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.