informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Odwołanie prezesa ważne mimo innego zapisu w umowie

   Nie jest ważny zapis umowy, dający wyłączne prawo odwołania prezesa spółki z o.o. jednemu tylko wspólnikowi. Odwołania zawsze może dokonać zgromadzenie wspólników, i podjęta na nim uchwała będzie miała moc prawną.


   Tak orzekł 15 listopada 2006 r. Sąd Najwyższy w sprawie sporu pomiędzy spółką akcyjną i z o.o. dotyczącego uchylenia i stwierdzenia nieważności uchwał zgromadzenia wspólników, a w szczególności - odwołania prezesa spółki z o.o. Podstawą roszczenia spółki akcyjnej był zapis w umowie spółki z o.o. dający tej pierwszej wyłączne prawo powołania i odwołania prezesa zarządu Jerzego G.
   Zdaniem sądu I instancji, bezwzględnie obowiązywał w tym przypadku przepis art. 203 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, mówiący że "członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników". Sąd II instancji również zgodził się, że zapisy umowy spółki nie mogą pozbawiać zgromadzenia wspólników ustawowych praw. Spółka akcyjna wniosła kasację do Sądu Najwyższego, nie uzyskała jednak jego poparcia. Jak stwierdzono w wyroku: "Sąd Najwyższy przychyla się do poglądu, jako bardziej uprawnionego, że umowa spółki nie może wyłączyć prawa zgromadzenia wspólników do odwołania członka zarządu. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że najwyższa władza w spółce będzie pozbawiona wpływu na skład zarządu." Podkreślono również, że mimo że umowa spółki może na mocy §2 art. 203 k.s.h. zawierać inne postanowienia dotyczące członków zarządu, ograniczające ich odwoływanie, nie może jednak całkowicie pozbawiać zgromadzenia wspólników prawa do odwołania członka zarządu. (sygn. akt VCSK 241/06).


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 29-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.