informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 83 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Uczmy się Chin od Niemców
   Polski biznes zachowuje się tak, jakby Chiny w ogóle nie istniały. W biznesowej stolicy Chin - Szanghaju - działa 12 polskich firm, z czego dziesięć tylko tu handluje. Dla porównania, w mieście mieszka na stałe 4 tys. niemieckich biznesmenów.
   Stojąc na placu Ludowym w centrum Szanghaju, biznesowej stolicy Chin, bez specjalnego wysiłku można naliczyć ponad 20 drapaczy chmur. Luksusowe kilkudziesięciopiętrowe hotele, biurowce ze stali i szkła i czteropasmowa autostrada sąsiadują z siedzibą władz miasta. Tam powiewa czerwona chińska flaga. A to tylko jedna część Szanghaju, starsze Puxi, w mniejszym stopniu zaanektowane przez biznes. W leżącym na drugim brzegu rzeki Pudong (specjalna strefa ekonomiczna) biurowców jest jeszcze więcej - powstały w ciągu ostatnich 15 lat praktycznie od zera.
   W ubiegłym roku w Chinach zainwestowano ponad 53 mld dol. (najwięcej na świecie). Państwo Środka w rankingu inwestycyjnym OECD zepchnęło na drugie miejsce USA. W sam Szanghaj od początku lat 90. inwestorzy wpompowali ponad 50 mld dol.!
   Chiny rozwijają się w tempie blisko 8 proc. w skali roku od początku lat 90. Część miast notuje wzrost PKB nawet o 20 proc. w skali roku. Sam Szanghaj rozwija się w tempie 10 proc.
   W tym raju dla przedsiębiorców działa zaledwie 12 polskich firm. Z nich aż dziesięć tylko importuje z Chin za pomocą swych przedstawicielstw.
   W sumie w ub.r. sprzedaliśmy do Szanghaju i czterech wschodnich prowincji Chin towary i usługi o wartości 43 mln dol. Cała wartość szanghajskiego importu w tym czasie sięgnęła 63,9 mld dol.
   Reszta Europy już dawno tu jest. - W Szanghaju na stałe mieszka ponad 4 tys. niemieckich biznesmenów, którzy działają na chińskim rynku - mówi "Gazecie" Bernd Reitmeier, szef DIHK, Niemieckiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Szanghaju. - W dodatku każdego tygodnia tylko w Szanghaju mamy minimum dwie przynajmniej kilkunastoosobowe delegacje przedsiębiorców i władz lokalnych z Niemiec.
   Zagraniczne firmy działają tu na skalę dla nas niewyobrażalną. Niemieckie konsorcjum ThyssenKrupp i Siemens zbudowało w Szanghaju pierwszą na świecie kolej magnetyczną (Maglev, przy wydatnym wsparciu niemieckich polityków), a Volkswagen planuje w Chinach dalsze inwestycje: zapowiada ulokowanie 3 mld euro w najbliższych kilku latach. Widać efekty takiej polityki: na zatłoczonych ulicach Szanghaju trzy czwarte zagranicznych samochodów to albo VW, albo Audi. Niemcy zaprojektowali też i wypromowali tor Formuły 1 pod Szanghajem (oddany do użytku w tym roku).


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 02-07-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.