informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 46 gości, oraz: admin, roben
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czym jest 'cienka kapitalizacja'?

   Zasadniczo odsetki od pożyczek gotówkowych zaciągniętych przez firmę stanowią koszt uzyskania przychodu i można doliczyć do niego ich wartość. Istnieją jednak sytuacje wyjątkowe, w których odsetek w koszty wliczyć nie można.

   Jeżeli pożyczkodawcą jest udziałowiec spółki, może okazać się, że część odsetek nie jest kosztem uzyskania przychodu (zob. art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Może wystąpić sytuacja tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji - ograniczona jest potrącalność podatkowa odsetek wypłacanych od otrzymanych pożyczek czy kredytów. Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odsetki od pożyczek i kredytów otrzymanych od wspólnika, który ma minimum 25 proc. udziałów w spółce, czy też od spółki siostry, jeśli w obu spółkach dany wspólnik ma po minimum 25 proc. udziałów. Chodzi przy tym jedynie o odsetki od tej części pożyczki lub kredytu, która przekracza trzykrotność kapitału zakładowego spółki je spłacającej.
   Na podstawie art. 16 ust. 7 ustawy o CIT, do cienkiej kapitalizacji w kwocie kapitału zakładowego nie uwzględnia się części kapitału, która:



  • nie została na ten kapitał faktycznie przekazana;
  • została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi udziałowcom (akcjonariuszom) wobec tej spółki;
  • została pokryta wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 24-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.