informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 93 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

E-administracja w Polsce wciąż nie spełnia nawet podstawowych wymagań

   Rozwój polskiej e-administracji charakteryzuje słaba infrastruktura ale świetna wizja rozwoju”- twierdzi Economist Intelligence Unit, firma badawczej z zakresu IT. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że to opinia z 2004 roku, a od tego czasu nie odnotowano znaczących postępów z wdrażaniem programu informatyzacji.


   E-administracja w Polsce ciągle nie spełnia podstawowych wymagań. Według badań UE, tylko 2 proc. usług publicznych można w Polsce załatwić przez internet, co jest jednym z najgorszych wyników w całej Unii, gdzie średnia ta wynosi 80 proc.
   Istotnymi barierami rozwoju e-administracji w Polsce są zaniedbania w zakresie wprowadzenia jasnego i przejrzystego ustawodawstwa. Obecnie istnieje około 900 aktów normatywnych dotyczących informatyzacji. Ujednolicenie tego legislacyjnego bałaganu wydaje się fundamentalnym zadaniem zanim przystąpi się do dalszych merytorycznych prac. Wydaje się że nie wszyscy zdają sobie sprawę z nowego wyzwania jakie pojawia się z postępującą integracją w ramach EU. Państwo przestaje być monopolistą, rosnące oczekiwania odnośnie usług elektronicznych ze strony klientów mogą być zaspokajane przez nowoczesną e-administrację innych państw.
   Do najbardziej palących projektów, jakie stoją przed administracją publiczną zaliczyć można projekt realizacji zasady jednego okienka dla rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych. Miejscem rejestracji będzie urząd skarbowy, który przedsiębiorca musi odwiedzić przynajmniej raz na kwartał ze względu na obowiązki podatkowe. Proces rejestracji ma być szybszy i znacznie uproszczony, ale zacznie obowiązywać dopiero w październiku 2008 roku.
   Zgodnie z pierwotnymi terminami nie zostanie również najprawdopodobniej utworzona jednolita elektroniczna baza danych o firmach. Centralna Informacja o Działalności Gospodarczej miała stać się istotnym elementem ustawy o swobodzie gospodarczej związanej z budową elektronicznej administracji przyjaznej dla przedsiębiorstw. W jej skład wchodziły także inne projekty informatyczne:  • e-Deklaracje, projekt w zakresie rozliczeń podatkowych dla podmiotów gospodarczych realizowany przez Ministerstwo Finansów
  • e-Puap, elektroniczna platforma usług administracji publicznej, projekt MSWiA
  • e-Portal, dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego, realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości
  • PESEL2, nowy system ewidencji ludności, realizowany przez MSWiA
   Do głównego zadania CIDG należało usprawnienie i poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej poprzez zmniejszenie obciążeń biurokratycznych przy rejestracji firmy, oraz istotna poprawa bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, poprzez dostarczenie wiarygodniej informacji o działalności podmiotów.
   Baza miała zacząć działać od nowego roku, do tej pory jednak rząd nie uchwalił rozporządzeń w tej sprawie, co z pewnością opóźni proces jej uruchomienia. 
   Największe nadzieje z rozwojem e-administracji, stworzeniem infrastruktury informatycznej umożliwiającej swobodną wymianę informacji na linii przedsiębiorca - administracja, wiąże się z projektem Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 - 2013. Pod auspicjami MSWiA uruchomiony zostanie program niezbędnych inwestycji teleinformatycznych, którego budżet wyniesie bagatela 823mln Euro, zaś główne zadania skupiać się będą wokół standaryzacji e-usug oraz reorganizacji zaplecza administracji publicznej i przygotowania jej do wprowadzenia elektronicznych rejestrów.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 21-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.