Rozwój polskiej e-administracji charakteryzuje słaba infrastruktura ale świetna wizja rozwoju”- twierdzi Economist Intelligence Unit, firma badawczej z zakresu IT. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że to opinia z 2004 roku, a od tego czasu nie odnotowano znaczących postępów z wdrażaniem programu informatyzacji.
E-administracja w Polsce ciągle nie spełnia podstawowych wymagań. Według badań UE, tylko 2 proc. usług publicznych można w Polsce załatwić przez internet, co jest jednym z najgorszych wyników w całej Unii, gdzie średnia ta wynosi 80 proc. Istotnymi barierami rozwoju e-administracji w Polsce są zaniedbania w zakresie wprowadzenia jasnego i przejrzystego ustawodawstwa. Obecnie istnieje około 900 aktów normatywnych dotyczących informatyzacji. Ujednolicenie tego legislacyjnego bałaganu wydaje się fundamentalnym zadaniem zanim przystąpi się do dalszych merytorycznych prac. Wydaje się że nie wszyscy zdają sobie sprawę z nowego wyzwania jakie pojawia się z postępującą integracją w ramach EU. Państwo przestaje być monopolistą, rosnące oczekiwania odnośnie usług elektronicznych ze strony klientów mogą być zaspokajane przez nowoczesną e-administrację innych państw. Do najbardziej palących projektów, jakie stoją przed administracją publiczną zaliczyć można projekt realizacji zasady jednego okienka dla rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych. Miejscem rejestracji będzie urząd skarbowy, który przedsiębiorca musi odwiedzić przynajmniej raz na kwartał ze względu na obowiązki podatkowe. Proces rejestracji ma być szybszy i znacznie uproszczony, ale zacznie obowiązywać dopiero w październiku 2008 roku. Zgodnie z pierwotnymi terminami nie zostanie również najprawdopodobniej utworzona jednolita elektroniczna baza danych o firmach. Centralna Informacja o Działalności Gospodarczej miała stać się istotnym elementem ustawy o swobodzie gospodarczej związanej z budową elektronicznej administracji przyjaznej dla przedsiębiorstw. W jej skład wchodziły także inne projekty informatyczne:
- e-Deklaracje, projekt w zakresie rozliczeń podatkowych dla podmiotów gospodarczych realizowany przez Ministerstwo Finansów
- e-Puap, elektroniczna platforma usług administracji publicznej, projekt MSWiA
- e-Portal, dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego, realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości
- PESEL2, nowy system ewidencji ludności, realizowany przez MSWiA
Do głównego zadania CIDG należało usprawnienie i poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej poprzez zmniejszenie obciążeń biurokratycznych przy rejestracji firmy, oraz istotna poprawa bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, poprzez dostarczenie wiarygodniej informacji o działalności podmiotów. Baza miała zacząć działać od nowego roku, do tej pory jednak rząd nie uchwalił rozporządzeń w tej sprawie, co z pewnością opóźni proces jej uruchomienia. Największe nadzieje z rozwojem e-administracji, stworzeniem infrastruktury informatycznej umożliwiającej swobodną wymianę informacji na linii przedsiębiorca - administracja, wiąże się z projektem Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 - 2013. Pod auspicjami MSWiA uruchomiony zostanie program niezbędnych inwestycji teleinformatycznych, którego budżet wyniesie bagatela 823mln Euro, zaś główne zadania skupiać się będą wokół standaryzacji e-usug oraz reorganizacji zaplecza administracji publicznej i przygotowania jej do wprowadzenia elektronicznych rejestrów.
Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP Dodał: pp Data dodania: 21-11-2006
|