informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Laptop za 100 dolarów do kupienia za dwa lata?

   Po 1,5 roku prac organizacja OLPC wspierająca rozwój informatyki w krajach rozwijających się ogłosiła, że laptop za 100 USD będzie możliwy w 2008 roku. Obecnie laptopa za 100 dolarów zbudować się nie da - poinformował portal informatyczny zdnet.com


   Tani laptop za 100 USD miał być jednym z najważniejszych amerykańskich projektów pomocy edukacyjnej dla krajów III Świata. Zainteresowanie taką konstrukcją wyrażali m.in. sekretarz generalny ONZ, Koffi Anan, prezydent Egiptu, Hosni Mubarak i prezydent Brazylii Luis Ignacio Lula da Silva. Po raz pierwszy projekt tego typu konstrukcji przedstawił w styczniu 2005 r. na Światowym Forum Ekonomicznym, Nicholas Negroponte, współzałożyciel laboratorium Massachusetts Institute of Technology.
   Laptopy są jednymi z najdroższych komputerów. Średnia cena laptopa wyposażonego w procesor firmy Intel lub AMD z 256-512 MB pamięci RAM, zintegrowaną kartą graficzną, dźwiękową i modułem sieci bezprzewodowej (WiFi) oraz dyskiem twardym 60 GB wynosi na rynku europejskim 800-850 USD.
   Laptopy za 100 USD miały być przekazywane w ramach pomocy przez rządy szkołom i szkołom średnim w krajach Trzeciego Świata; finansowanie tego przekazywania miałaby się odbywać z funduszy pomocowych USA, Unii Europejskiej i darczyńców prywatnych. Laptopy sprzedawane byłby przez producentów po kosztach własnych.
   W celu realizacji swojego zamiaru Negroponte powołał fundację non- profit The One Laptop per Child (OLPC), która miała opracować konstrukcję laptopa za 100 USD. Laptop taki posiadałby wszystkie elementy zintegrowane na płycie głównej (karta graficzna, dźwiękowa), tani procesor, 256 MB pamięci operacyjnej i dysk twardy 20 GB.
   Pierwszy prototyp urządzenia został zbudowany w zakładach Quanta w Szanghaju i zaprezentowany w zeszłym roku; ostatecznej ceny konstrukcji jednak wtedy nie podano. Właściwy prototyp laptopa - B1, został właśnie opracowany i przedstawiony wczoraj. Jego koszt wynosi 150 USD; według prezesa OLPC, Waltera Bendera, decyduje cena wyświetlacza i baterii NiMH (niklowo-wodorkowej).
   B1 został wyposażony w moduł sieci WiFi, co pozwala na pracę w internecie, ma wbudowaną kamerę internetową i może używać rozwiązań telefonii internetowej (VoIP). Obudowa pochodzi z plastiku pozyskanego z recyclingu.
   Drugi prototyp laptopa, B2 jest właśnie budowany i ma być skończony w początkach 2007 r. Zarówno B1, jak i B2 są wyposażone w dystrybucję Fedora Core systemu operacyjnego Linux.
   Pierwsza seria B2 miałaby jeszcze w 2007 roku trafić do dzieci w Libii, Argentynie, Nigerii i Brazylii.
   Partnerami technologicznymi OLPC przy budowie laptopów B1 i B2 i w całym programie są najwięksi światowi producenci rozwiązań informatycznych: producent procesorów AMD, firmy portalowe Google i eBay oraz wytwórca dystrybucji Linuksa Red Hat.
   Bender zauważył, że w początkach 2007 r. można będzie cenę laptopa obniżyć do 135-140 USD, jednak prawdziwy laptop na 100 USD będzie można zbudować dopiero w 2008 roku
   Według amerykańskiej stacji telewizyjnej Fox News, cały program OLPC "o mało nie zawalił się" latem tego roku. Na antenie stacji ukazał się materiał, w którym dziennikarze stacji informowali, że Korea Północna jest bardzo zainteresowana pozyskaniem laptopów OLPC, aby na ich bazie zbudować systemy kierowania ogniem dla swoich czołgów i artylerii.
   Według Discovery Channel cena 100 USD za laptop w krajach Trzeciego Świata może być nadal bardzo wysoka, bowiem czteroosobowa rodzina w Czadzie - jednym z najbiedniejszych państw Afryki - potrafi utrzymać się przez tydzień za 1,7 USD.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.