informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Przekształcenia korzystne dla firm

   Różne formy prowadzenia działalności gospodarczej, przewidywane przez polskie prawo, mają swoje wady i zalety. Czasami bardziej opłacalne jest przekształcenie firmy lub spółki w inną formę działalności, niż zakładanie kolejnej firmy - podaje "Puls Biznesu".

   Decyzja o docelowej formie działalności powinna opierać się w pierwszej kolejności na uzyskiwanych przez przekształcenie korzyściach, w drugiej - nie mniej ważnej - na analizie konsekwencji podatkowych danego przekształcenia.
   Spółki kapitałowe z reguły poprzez zasadę funkcjonowania opisaną w Kodeksie Spółek Handlowych, budzą większe zaufanie kontrahentów. Łatwiej też jest za ich pomocą - zwłaszcza spółki akcyjnej - pozyskać kapitał inwestycyjny. Nie bez znaczenia jest też zmniejszona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania firmy. Z powyższych powodów, dość często podejmuje się decyzję o przekształceniu działalności gospodarczej lub spółki osobowej w spółkę kapitałową.
   Rozważyć też jednak należy późniejsze konsekwencje podatkowe. W spółkach osobowych opodatkowani są w zasadzie sami wspólnicy - od dochodów płacony jest więc jeden podatek, np. 19% przy stawce liniowej podatku dochodowego. Spółki kapitałowe, będąc same w sobie podmiotem gospodarczym, opodatkowane są podatkiem CIT - jednak wspólnicy przy wypłacie dywidend, czy to z tytułu udziałów czy akcji - są opodatkowani ponownie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że dywidendy traktowane są jako ich dochód z działalności gospodarczej. Co za tym idzie - należny podatek znacznie rośnie.
   Warto więc decyzję o zmianie formy działalności przemyśleć w kontekście nie tylko korzyści, ale także późniejszej zmiany zobowiązań podatkowych.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 14-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.