informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 53 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Europejczycy żądają tańszego roamingu

   70 proc. mieszkańców Unii Europejskiej domaga się, żeby Bruksela zrobiła coś ze zbyt wysokimi - ich zdaniem - opłatami za zagraniczne połączenia z telefonów komórkowych

   Unijna komisarz Viviane Reding, która od ponad roku walczy z koncernami telekomunikacyjnymi, ma w ręku nowy argument, który może uzasadniać jej twardą postawę wobec firm i wynikającą z niej propozycję radykalnych zmian prawnych, które koncerny zmusiłyby do ustępstw.
   We wtorek Komisja Europejska opublikowała najnowszą edycję badania Eurobarometru, czyli specjalnego sondażu przeprowadzanego w całej UE. Jednoznacznie z niego wynika, że w powszechnym odczuciu mieszkańców UE firmy telekomunikacyjne przesadzają ze swoimi stawkami za połączenia wykonane z własnych komórek za granicą. Takiego zdania jest aż 70 proc. uczestników ankiety. 68 proc. uczestników sondażu uważa też, że obniżone powinny zostać stawki za SMS-y. Z powodu wysokich kosztów roamingu Europejczycy często muszą wyłączać swoje komórki za granicą, np. podczas wakacji w innym kraju. Bo boją się rachunków.
   Ceny połączeń sięgają nawet 5 zł za minutę odebranej rozmowy, a marże zysku na tych usługach bywają i 500-proc. (to obliczenia Komisji Europejskiej). Aż 15 proc. uczestników ankiety stwierdziło, że z powodu wysokich cen w ogóle nie zabiera w wojaże komórki, kolejne 21 proc. decyduje się na korzystanie tylko z SMS-ów.
   Komisja od wielu lat starała się namówić firmy telekomunikacyjne, żeby obniżyły stawki. Unijni urzędnicy przekonywali, że cena roamingu nie ma wiele wspólnego z rzeczywistym kosztem takiej usługi. Wszystko na nic. Firmy nie zrobiły nic, więc na wiosnę br. Bruksela straciła cierpliwość - i zaproponowała projekt rozporządzenia, którego efektem byłoby wprowadzenie maksymalnych limitów cen usług roamingowych zarówno w hurcie, jak i detalu. Według szacunków Komisji po wejściu w życie rozporządzenia konsumenci zaoszczędziliby ok. 5 mld euro rocznie. Dziś płacą ok. 8,5 mld euro rocznie - tyle jest wart rynek roamingu w UE.
   Oburzone lobby telekomunikacyjne natychmiast ogłosiło, że Komisja Europejska próbuje ingerować w wolny rynek. Teraz Komisja może jednak firmom odpowiedzieć, że właśnie takiej ingerencji życzą sobie unijni obywatele. W badaniu Eurobarometru wzięło udział 25 565 osób ze wszystkich krajów UE.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 08-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.