informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 70 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polska żąda 65-godzinnego tygodnia pracy
   Już ponad dwa lata trwa dyskusja na temat nowych regulacji czasu pracy, a im dłużej trwają spory, tym trudniej jest uzyskać kompromis. Jeśli jednak ministrowie pracy nie dojdą do porozumienia, aż 23 państwa członkowskie czekają postępowania sądowe.
   Finlandia, obecnie kierująca pracami Unii Europejskiej, postanowiła zaczekać na decyzję ministrów państw członkowskich dziś do północy. Jeśli nie wypracują wspólnego stanowiska, Bruksela może zostać zmuszona do wyciągnięcia wniosków z orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które jasno nakazują wliczanie dyżurów do czasu pracy. Takie rozwiązanie uruchomiłoby lawinę roszczeń wobec państw członkowskich, nie wywiązujących się z obecnego prawa. W konsekwencji w narodowych budżetach musiałyby się znaleźć dodatkowe pieniądze dla lekarzy czy strażaków.
   Dotychczas maksymalny czas pracy w tygodniu wynosi 48 godzin. Jednak dyżury nie są do niego wliczane. Zgodnie z danymi na rok 2005 więcej pracowało około 12 mln Europejczyków, co daje 9 procent zatrudnionych na pełnym etacie. Wyjątek stanowi Wielka Brytania, gdzie obowiązuje zasada „opt – out”, dzięki któremu można za zgodą pracownika wydłużyć okres pracy do 78 godzin. Dlatego też tam co piąty pracownik wykonywał powierzone mu zadania dłużej niż 48 godzin tygodniowo.
   Kompromis zaproponowany przez Finlandię określa maksymalny czas „opt – out” do 60 godzin, zaś nieaktywna część dyżuru nie byłaby do niego wliczana. Osoby czuwające uzyskałyby prawo do odpoczynku, lecz niekoniecznie w tygodniu dyżurów. Rozliczenia następowałyby w ciągu kilku miesięcy.
   Polska propozycja wynosi 65 godzin pracy. Do tej pory takie rozwiązanie popierała Wielka Brytania i Słowacja, jednak dziś nie jest ono już takie pewne. Największymi przeciwnikami są natomiast Francja, Włochy i Hiszpania.
   Z ogólnoeuropejskich trendów wynika, że na Starym Kontynencie pracuje się coraz mniej. Liczba godzin przepracowanych spadła w ciągu ostatniego dwudziestolecia (oprócz Szwecji). Poza tym zgodnie z raportem Komisji Europejskiej poprawiła się sytuacja na rynku pracy: stopa bezrobocia spada, a rośnie zatrudnienie osób starszych i kobiet. Mimo to daleko jeszcze Europie do Stanów Zjednoczonych.
   Polska zamyka prawie wszystkie tabele dotyczące zatrudnienia, które przygotowuje Bruksela. Mamy najniższy wskaźnik zatrudnienia (tylko połowa osób zdolnych do pracy ją ma), najniższy wskaźnik zatrudnienia kobiet i osób starszych. Problem długoterminowego bezrobocia występuje także u nas, gdzie co dziesiąty zdolny do pracy Polak nie może znaleźć zatrudnienia przez czas dłuższy niż rok.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 07-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.