informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Skuteczność odstąpienia od umowy

   W przypadku umów ubezpieczeniowych zawierających szczególne zasady odstąpienia od umowy, sąd musi ocenić, czy rzeczywiście chodziło o kodeksową instytucję odstąpienia. Zawierane umowy muszą być bowiem zgodne z obowiązującym prawem i nie mogą naruszać autonomii woli stron - podaje "Gazeta Prawna".

   W rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy sprawie, przedsiębiorstwo zawarło z Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń Ergo Hestia umowę ubezpieczenia samochodu. Nie została jednak zapłacona w terminie ostatnia rata, a po terminie jej wymagalności samochód uległ uszkodzeniu. Ubezpieczyciel powołał się na umowę, w której opóźnienie w opłaceniu składki traktowane jest jako "odstąpienie od umowy z dniem wymaganej płatności składki bez zawiadamia o tym ubezpieczonego." Sprawa trafiła do sądu niższej instancji, który uznał słuszność powództwa - odmienny wyrok wydał natomiast sąd drugiej instancji.
   Skarga kasacyjna, wniesiona do Sądu Najwyższego, została przez niego uwzględniona. W uzasadnieniu stwierdzono: "umowa ubezpieczenia nie jest umową wzajemną, bo obowiązek świadczenia powstaje dopiero po dojściu do zdarzenia." SN uznał, wbrew opinii sądu II instancji, że naruszona została zasada równości stron, przez co zapis w umowie nie ma mocy prawnej.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 06-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.