informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polska ma problemy z wykorzystaniem dotacji z Brukseli

   Od czasu objęcia przez Grażynę Gęsicką urzędu ministra rozwoju regionalnego wydano 1,5 mld euro ze środków przyznanych Polsce przez Unię. To pięciokrotnie więcej niż przed 31 października 2005 roku, kiedy została szefem resortu. Największą zasługą minister jest usunięcie wielu biurokratycznych absurdów, które utrudniały pozyskiwanie środków.

   Zdaniem Małgorzaty Chmielewskiej, eksperta ds. funduszy unijnych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, sprawdzianem dla minister Grażyny Gęsickiej okażą lata 2007-2013, kiedy będzie musiała przedstawić własny pomysł na wykorzystanie unijnej pomocy.
   Pomimo coraz sprawniejszego wykorzystywania unijnych środków, Polsce w dalszym ciągu daleko jednak do ideału. Z 12 mld euro przyznanych na lata 2004-2004 do wykorzystania zostało jeszcze ponad 10 mld euro. Resort ma problemy z przydzielaniem pieniędzy dla firm. We wrześniu, gdy okazało się, że zbyt wiele pieniędzy dostały duże firmy, udało się szybko zmienić zasady przyznawania dotacji i uchronić przedsiębiorców od utraty 680 mln zł. Problemy pojawiają się też w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który do końca roku musi podpisać umowy na dotacje na 400 mln zł. W przeciwnym razie przepadną środki na inwestycje w przyjazne środowisku technologie.
   Nie najlepiej wygląda informatyzacja administracji publicznej ze środków z Brukseli. Połowa projektów jest opóźniona. Uniemożliwi to zapowiadaną możliwość składania deklaracji podatkowych przez internet na koniec marca 2008 r. oraz powstanie PESEL 2, czyli systemu rejestrów państwowych.
   Podobnie jednak jak w latach poprzednich najwięcej problemów sprawiają inwestycje w infrastrukturę transportową. Do końca roku inwestorzy mają otrzymać 8 proc. z 1,5 mld zł. Pomimo iż w październiku poprzedniego roku było to jedynie 0,01 proc. z tej puli, w dalszym ciągu jest to za mało, aby nie stracić pomocy z Brukseli. Sytuacja ta jest skutkiem przeciągających się przetargów oraz opóźnień w resorcie środowiska we wskazaniu chronionych obszarów, niedostępnych pod inwestycje.
   Nienajlepiej wygląda też wykorzystanie 170 mln euro przeznaczonych na program Interreg. Ze środków m.in. na budowę dróg, ochronę środowiska czy wsparcie małych firm wydano zaledwie 7 mln zł. Dawid Lasek, odpowiedzialny za program, przekonuje, że nad sytuacją panuje, a kiepski stan wykorzystania środków to efekt opóźnień w Brukseli.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 03-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.