informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Autogaz coraz mniej opłacalny
   Do niedawna auto gaz był ponad dwa razy tańszy niż benzyna. Obecnie ta różnica jest coraz mniejsza. Kłopoty z importem paliwa windują ceny. Tankowanie autogazu daje coraz mniejsze oszczędności.
   Dzieje się tak ponieważ ceny ropy naftowej na świecie są najniższe od ponad dwóch miesięcy. Nakłada się na to umocnienie złotego do dolara i w rezultacie krajowe rafinerie obniżyły ceny benzyn. Z drugiej strony import autogazu kosztuje coraz więcej, a dostawy zostały nieco ograniczone. - Te wydarzenia zwiastują, że ceny autogazu mogą jeszcze wzrosnąć - mówi Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z biura Reflex. - Popyt na to paliwo jest wysoki i dostawy nie zaspokajają potrzeb.
   Zdecydowana większość dostaw autogazu na polski rynek pochodzi od Gazpromu, który podniósł ostatnio ceny. Sytuacji nie poprawi zwiększenie importu gazu z Europy Zachodniej poprzez terminale paliwowe w portach ponieważ "zachodni" gaz jest jeszcze droższy. Zdaniem analityków w najlepszym razie ceny w najbliższych tygodniach ustabilizują się na obecnym poziomie, na obniżki nie ma jednak co liczyć. Dodatkowo jeśli posłowie wezmą się do roboty i uchwalą ustawę o zwrocie wyższych kosztów zakupu gazy płynnego od początku roku wzrośnie akcyza na autogaz. Ceny na stacjach mogą skoczyłyby o kolejne 20 - 30 gr na litrze - dodaje Cieślak.
   Od kilku tygodni drogi jest także olej napędowy. Kosztuje już więcej niż niż benzyna 95 - oktanowa. W ostatnim czasie brakowało tego paliwa na stacjach. Orlen przeprowadzał remont swojej instalacji, podobnie czyniły rafinerie na Białorusi. W wyniku pożaru ucierpiała rafineria w Możejkach. Wszystkie te firmy dostarczały diesla ma nasz rynek. - Najgorsze już mamy za sobą. Zaopatrzenie hurtowni w olej napędowy z importu wraca do normy - tłumaczy Cieślak. - Na znaczne obniżki także nie ma co liczyć.
   Produkcja krajowych rafinerii nie zaspokaja potrzeb, a importerzy nie będą skłonni zwiększać dostaw ponieważ wysokie ceny są dla nich korzystne. Na razie zatem cieszyć mogą się posiadacze samochodów napędzanych benzyną.
   To paliwo taniej na krajowych stacjach. Ale tylko do końca roku. od stycznia wzrośnie akcyza i litr benzyny zdrożeje o ok. 30 gr.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 03-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.