informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 90 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

NBP: Banki oczekują silniejszego wzrostu popytu na kredyty
   Warszawa, 31.10.2006 (ISB) – Banki oczekują silniejszego wzrostu popytu na kredyty zarówno dla przedsiębiorstw, jak i na kredyty hipoteczne gospodarstw domowych w IV kw. tego roku niż w poprzednich trzech miesiącach, wynika z opublikowanej we wtorek ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).
   „Banki przewidują, że w IV kwartale 2006 r. popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw będzie nadal rósł. Przewidywania wysokiego wzrostu popytu dotyczą zarówno sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych przedsiębiorstw. W przyszłym kwartale może więc nastąpić powrót do wzrostowej tendencji w popycie na kredyt ze strony małych i średnich przedsiębiorstw” – podano w raporcie.
   Po dwóch kwartałach istotnego ożywienia w popycie na kredyty ze strony przedsiębiorstw tendencja do wzrostu popytu została utrzymana tylko w sektorze dużych przedsiębiorstw, zauważył bank centralny.
   Na popyt w segmencie kredytów hipotecznych gospodarstw domowych wpływ miała wprowadzona w lipcu „Rekomendacja S”. Była to „jedyna istotna przyczyna” zaostrzenia polityki kredytowej przez banki.
   „W III kwartale 2006 r. znaczna większość banków (74,6% ważonej aktywami liczby banków) zaostrzyła kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, z czego prawie połowa banków zadeklarowała znaczne zaostrzenie polityki kredytowej. Był to niewątpliwe efekt wprowadzania w życie zaleceń z ‘Rekomendacji S’” – głosi raport.
   Zgodnie z opinią wyrażoną w poprzedniej ankiecie, w wyniku wprowadzenia w życie „Rekomendacji S” nastąpiła częściowa realokacja popytu z III kwartału na II kwartał 2006 r. Pomimo to w III kwartale nadal prawie połowa ważonych aktywami banków odczuła dalszy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, podał NBP.
   „Banki przewidują, że w IV kwartale 2006 r. popyt na kredyty mieszkaniowe będzie nadal rósł. Wzrost popytu ma być silniejszy niż w bieżącym kwartale” – czytamy dalej.
   Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) wydała 21 marca „Rekomendację S” dotyczącą dobrych praktyk w zakresie ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie”, w której zaleciła m.in., aby począwszy od 1 lipca br. banki oferowały przede wszystkim kredyty hipoteczne w złotych, a jeśli klient zdecyduje się na kredyt denominowany w walucie obcej, by zdolność kredytową obliczać jak dla kredytów złotowych i powiększać kapitał kredytu do wyliczeń o dodatkowe 20%.
   Ankieta została przeprowadzona na przełomie września/ października 2006 roku wśród 24 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 77,5%.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 01-11-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.