informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Korzyści z działalności gospodarczej prowadzonej we własnym domu

   Zarejestrowałeś firmę we własnym domu lub mieszkaniu? Pamiętaj, że niektóre wydatki związane z prowadzeniem biura w domu możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu zmniejszasz wielkość podatku przypadającego do zapłaty.


   Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, chyba że konkretny wydatek został wyraźnie wyłączony przepisami prawa. Niewątpliwie, jeśli dom (mieszkanie) lub jego część wykorzystywana jest przez Ciebie do celów prowadzenia działalności gospodarczej, warunek ten zostaje spełniony. Musisz jednak mieć na uwadze, że urzędy skarbowe bardzo uważnie przyglądają się rozliczeniom wydatków, które mogą również służyć zaspokojeniu celów osobistych, i chętnie je weryfikują. Pamiętaj zatem, by wytyczyć granicę oddzielającą potrzeby służbowe od osobistych.
   Najprostszym rozwiązaniem jest przeznaczenie na potrzeby firmy osobnego pomieszczenia (pokoju). Jego powierzchnia będzie wówczas powierzchnią firmy i przypadające na nią opłaty stanowić będą jej koszt. Jeśli jest to niemożliwe, musisz racjonalnie i wiarygodnie określić, jaka powierzchnia faktycznie przypada na działalność.
   Zasady podziału kosztów musisz określić sam, gdyż przepisy podatkowe nie normują tej kwestii. W praktyce najczęściej stosowanym sposobem ustalenia, jaka część wydatków mieszkaniowych może być uwzględniona jako koszt uzyskania przychodów, jest udział powierzchni zajętej na prowadzenie działalności w ogólnej powierzchni domu. Według tak ustalonego wskaźnika oblicza się następnie, jaka część płaconych kosztów przypada na powierzchnię wykorzystywaną w działalności gospodarczej. Ten sposób ustalania wielkości wydatków, które mogą stanowić Twój koszt podatkowy, jest powszechnie akceptowany przez organy podatkowe. Według takiej samej proporcji możesz odliczać podatek VAT z faktur dokumentujących nabycie rozliczanych proporcjonalnie wydatków.
   Jeżeli prowadzisz podatkową księgę przychodów i rozchodów, musisz wiedzieć, że sposób dokumentowania wydatków, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu Twojej firmy został unormowany przepisami prawa. Wydatki te mogą zatem być dokumentowane m.in dowodami wewnętrznymi zaopatrzonymi w datę i podpisy osób, które bezpośrednio poniosły koszty, zawierającymi nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość poniesionego kosztu.
   Aby odliczyć VAT, wystarczające jest, by zakup towarów był dokonany w celu wykorzystania ich do działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. Niewykorzystanie ich w taki sposób powoduje utratę prawa do odliczenia i konieczność dokonania korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Sprawdź, kiedy nie trzeba korygować wcześniej odliczonego podatku. Upewnij się, jak zaksięgować szkody spowodowane zdarzeniami losowymi.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 26-10-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.