informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 63 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Bierny podatnik VAT

   Jeśli obrót firmy nie przekracza 10 tys. euro rocznie, przedsiębiorca nie musi się rozliczać z podatku VAT - może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego. Nadal pozostaje podatnikiem VAT, ale nie czynnym lecz zwolnionym - podaje "Rzeczpospolita".


   Rozpoczynając działalność gospodarczą i chcąc być czynnym podatnikiem VAT należy złożyć w Urzędzie Skarbowym odpowiednią deklarację. Bez jej złożenia, automatycznie przyjmuje się, że podatnik nie będzie czynnym VATowcem więc obejmie go zwolnienie z podatku od towarów i usług. Zmiana tego stanu następuje dopiero po zadeklarowaniu chęci bycia czynnym podatnikiem VAT, lub przekroczeniu limitu 10 tys. euro (w złotówkach - zgodnie z aktualnym przelicznikiem) - art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Po utracie prawa do zwolnienia z powodu przekroczenia limitu, można ponownie uzyskać je dopiero po upływie trzech lat od utraty tego prawa.
   Do ustalenia czy mieścimy się w limicie, wliczamy wartość sprzedaży opodatkowanej netto, bez kwoty VAT (art. 113 ust. 1 i art. 2 ust. 22 ustawy o VAT: odpłatna dostawa towarów, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, wewnątrzwspólnotową dostawę towarów). Rolnicy ryczałtowi odliczają również sprzedaż produktów rolnych pochodzących z ich własnej działalności rolniczej. Warto przypomnieć, że jeśli rozpoczynamy działalność w trakcie roku podatkowego, to kwotę limitu należy liczyć "w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży" (ustawa o VAT) - wyrok NSA z 16 grudnia 1997 r. (sygn. akt I SA/Po 655/97) - precyzuje przepisy uściślając, że chodzi o stosunek dzienny, nie zaś jak sądzi wielu podatników - miesięczny.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 23-10-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.