informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 58 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Unijny kompromis w sprawie czasu pracy?

   Państwa członkowskie będą same decydować, czy na ich terytorium będzie można odejść od limitu maksymalnego czasu pracy - przewiduje najnowszy fiński projekt nowej dyrektywy o czasie pracy

   Po wielu latach ciężkich kłótni tekst dyrektywy o czasie pracy może wreszcie dostać zielone światło od wszystkich rządów unijnych.
   Przy okazji spotkania szefów państw i rządów Unii Europejskiej w Lahti Finowie - którzy teraz kierują pracami wspólnotowych instytucji - położyli na stole nowy projekt zapisów dyrektywy. "Gazeta" dotarła do kopii tego dokumentu.
   Przewiduje on takie rozwiązania, które powinny być wreszcie zaakceptowane nawet przez Wielką Brytanię, Włochy i Polskę - trzy państwa, które do tej pory blokowały osiągnięcie porozumienia.

- Londynowi porozumienie nie podobało się, ponieważ miało pierwotnie wprowadzić nieprzekraczalny, obowiązkowy dla wszystkich maksymalny czas pracy. Tymczasem w Wielkiej Brytanii pracownicy i pracodawcy mogą obecnie zawrzeć umowę (tzw. indywidualne wyłączenie), na mocy której pracownik nie był związany np. 48-godzinnym czasem pracy w tygodniu. Jeśli chciał, mógł pracować więcej. 
   Brytyjczycy domagali się, by ten przywilej był przedłużony. Ponieważ poprzednie wersje tekstu dyrektywy o czasie pracy im tego nie gwarantowały - twardo stawiali weto.
   Teraz Finowie postanowili jednak ustąpić. Proponują, by nowa dyrektywa o czasie pracy oddawała państwom członkowskim ostateczną decyzję o stosowaniu (lub nie) wyłączeń indywidualnych. Pod warunkiem wszakże, że czas pracy nie przekroczy 60 godz. tygodniowo (w rozliczeniu sześciomiesięcznym). I pod warunkiem, że Brytyjczycy wprowadzą takie przepisy wewnątrzkrajowe, które zagwarantują, że pracownicy nie będą zmuszani do podpisywania opt-outów.

- drugie, najważniejsze ustępstwo ze strony Finów jest ważne dla Polski, ale także dla innych państw. Chodzi o to, by czas spędzony przez lekarzy na odpoczynku, ale w trakcie dyżuru (czyli spędzony np. w na kozetce w pokoju lekarskim) - nie był liczony jako „faktyczny czas pracy”. Gdyby takiego zapisu nie było, okazałoby się, że polscy lekarze masowo łamią przepisy. Także w tym przypadku Finowie teraz proponują zastosowanie „elastycznej formuły”.

   Nowa dyrektywa o czasie pracy jest Unii Europejskiej pilnie potrzebna, bo obwiązujące przepisy (czyli "stara" dyrektywa o czasie pracy) są powszechnie łamane. Jak policzyła Komisja Europejska, aż 23 państwa UE nie przestrzegają obecnych przepisów.
   Najnowszy projekt dyrektywy ma zostać przedyskutowany 25 października. Ostateczna decyzja o jego akceptacji przez rządy UE mogłaby zapaść na nadzwyczajnej Radzie UE 7 listopada br.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 21-10-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.