informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 54 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Złoty klimat dla kredytów hipotecznych

   Bankowcy są zadowoleni z koniunktury na rynku kredytów hipotecznych, choć równocześnie przyznają, że mieszkania stały się ostatnio trudniej dostępne.   Na "złoty" ocenili klimat hipoteczny w naszym kraju eksperci Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego. Gdyby brali pod uwagę tylko wzrost wartości udzielonych kredytów hipotecznych, ocena najpewniej byłaby najwyższa z możliwych (klimat mierzony jest w sześciostopniowej skali: czarny, miedziany, brązowy, srebrny, złoty i platynowy). "Zadłużenie Polaków z tego tytułu zwiększyło się w pierwszym półroczu o ponad 13 mld zł, czyli ponaddwukrotnie więcej niż rok temu w tym samym okresie" - podkreśla Fundacja w swoim raporcie. Według niej jest to efektem nie tylko ożywienia naszej gospodarki oraz niskiej inflacji (stóp procentowych), ale także obniżenia opłaty za wpis własności do księgi wieczystej nieruchomości (z nawet kilku tysięcy do 200 zł).
   Jednak optymizm bankowców gaszą złe informacje z rynku budowlanego. - To drastyczny wzrost kosztów wykonawstwa, poprzedzający wybory samorządowe paraliż decyzyjny w największych aglomeracjach w zakresie wydawania pozwoleń na budowę i decyzji o warunkach zabudowy - wylicza prezes BRE Banku Hipotecznego Piotr Cyburt, który jest członkiem grupy eksperckiej Fundacji.
   Bankowcy obawiają się dalszego wzrostu cen mieszkań, a w konsekwencji spadku ich dostępności. Bo co z tego, że banki skłonne są pożyczać coraz większe sumy, skoro - jak policzyli eksperci - na początku tego roku osoba mająca przeciętne zarobki mogła kupić za kredyt blisko 60-metrowe mieszkanie, natomiast po sześciu miesiącach kredyt umożliwiał jej zakup już tylko 51 m kw. (do tych wyliczeń uśredniono przeciętne ceny mieszkań z pięciu największych miast).


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 20-10-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.