informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czynsze pójdą w górę, bo lokatorzy nie płacą spółdzielniom
   Już dziś zadłużenie lokatorów w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych przekracza 1 miliard złotych. Jeśli rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zostanie zmieniony, to od stycznia można się spodziewać podwyżek czynszów. A to oznacza lawinowy wzrost liczby dłużników.
   Ponad 50 prezesów spółdzielni mieszkaniowych z województwa opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego naradzało się niedawno pod Opolem na jeden temat: jak poradzić sobie z dłużnikami. Mają z nimi sporo problemów: sprawy sądowe ciągną się latami, skuteczność komorników - według raportu NIK - nie przekracza 36 proc., a nakazanych eksmisji wykonać nie sposób, bo brakuje lokali zastępczych.
   W spółdzielniach, które należą do naszego związku, te zaległości wynoszą od 4 proc. do 15 proc. rocznych naliczeń czynszu, przy czym dominują długi starsze, wynoszące 3 miesiące i więcej. To już stanowi zagrożenie dla funkcjonowania spółdzielni - mówi Tadeusz Jerzyk, prezes zarządu Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Mieszkaniowej w Opolu.
   Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe były dotychczas co roku zwalniane z podatku dochodowego. W rządowym projekcie ustawy zwolnienie to ma być już wprowadzone na stałe, ale dotyczyć ma tylko dochodów z gospodarki mieszkaniowej. Jeśli więc projekt ustawy nie zostanie zmieniony, to od dodatkowych dochodów trzeba będzie zapłacić 19 proc. podatku. Czasu na zmianę projektu zostało już niewiele, bo wszelkie ustawy podatkowe muszą być opublikowane w Dzienniku Ustaw do 30 listopada.
   Jeśli więc pojawią się nowe podatki, to zarządom spółdzielni pozostanie albo ograniczyć jeszcze bardziej niezbędne remonty - co będzie prowadziło w konsekwencji do pogorszenia stanu technicznego budynków - albo podwyższyć czynsze. Ale to doprowadzi do zwiększenia liczby lokatorów niepłacących czynszu. I koło się zamyka.
   I spółdzielnie, i wspólnoty łatają dziurawe budżety jak mogą. Jedne zarabiają dzierżawiąc grunty, inne wynajmując ściany budynków agencjom reklamowym, często też - zwłaszcza w wielkich śląskich blokowiskach - wynajmują pomieszczenia chętnym na działalność gospodarczą. Zarobione w ten sposób środki przeznaczane są na utrzymanie budynków. Z czynszów pieniędzy nie wystarcza, bo skala zadłużenia lokatorów jest ogromna. Już w tej chwili według danych GUS zaległości w opłatach czynszowych przekroczyły 1,08 mld złotych.
   Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe stanowią spore grono podmiotów korzystających z Krajowego Rejestru Długów. W naszym regionie zdecydowały się na to m.in.spółdzielnie z Gliwic i Tychów, które zgłaszają niesolidnych płatników czynszu do rejestru. Na skutek zgłoszenia lokatorzy zalegający z czynszem nie mogą już liczyć na zakupy na raty, usługę internetu, kablówki, telefon komórkowy z abonamentem - odbiorca tych usług musi rzetelnie płacić rachunki. - Na podstawie informacji napływających ze spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych szacujemy, że tylko jedna trzecia dłużników to osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, reszta to ci, którzy pieniądze mają, ale nie płacą z wyrachowania - mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.
   Dodaje jednak, że każda podwyżka czynszu, zwłaszcza znacząca, powoduje, że zwiększa się liczba tych, którzy po prostu nie są w stanie go płacić.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 20-10-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.