informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 67 gości, oraz: admin, aval
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Pracodawca zakłada znajomość komputera

   Wygląda na to, że już niedługo przestaniemy chwalić się w CV umiejętnością obsługi podstawowych programów komputerowych. Przynajmniej tych z rodziny office. Nikt przecież nie chwali się tym, że umie czytać i pisać

   To jeden z wniosków, jakie płyną z zakończonych niedawno badań koniunktury w małym i średnim biznesie. Przeprowadzane cyklicznie przez "Komputer w Firmie" i SGH, kwartalne badanie pozwala ocenić jak dużymi zasobami informatycznymi dysponują małe i średnie firmy, jak radzą sobie z wykorzystaniem tych zasobów oraz jakie mają plany inwestycyjne w sferze IT.
   Na pytanie jakich umiejętności informatycznych firmy oczekują od nowych pracowników przygniatająca większość (niemal 90%) właścicieli firm odpowiedziało, że pracownik zgłaszający się do pracy musi znać pakiet biurowy. Umiejętność obsługi podstawowych programów wykorzystywanych w biurze, a więc edytora tekstów i arkusza kalkulacyjnego dołączyła tym samym do katalogu podstawowych kompetencji, z którymi pracownik przychodzi do firmy. Jedynie nieco ponad 5% szefów firm uznało, że nowoprzyjęta osoba może nabyć takie umiejętności w trakcie pracy. Przedsiębiorcy - szczególnie ci mali - nie mają czasu ani pieniędzy na uczenie pracowników obsługi aplikacji biurowych.
   Podobnie jest z pocztą elektroniczną i wyszukiwaniem informacji w internecie. W tym przypadku również pracodawcy spodziewają się, że wiedza kandydatów zgłaszających się do pracy pozwoli im swobodnie radzić sobie bez dodatkowych szkoleń. Niemal trzy czwarte badanych oczekuje, że nowoprzyjęty pracownik wyśle i odbierze e-maila, a niewiele mniej (60%) oczekuje, że bez problemu poradzi sobie z odnalezieniem potrzebnych informacji w sieci.
   Wyniki pokazują, że pracodawcy coraz częściej postrzegają komputer jako podstawowe narzędzie pracy. Umiejętność posługiwania się nim, przynajmniej na podstawowym poziomie, jest więc dla nich tak oczywista jak czytanie i pisanie. Nie chodzi zapewne w wyszukane funkcje pakietów biurowych, ale o podstawowe zastosowania takie jak stworzenie i prawidłowe sformatowanie dokumentu, czy prostego arkusza kalkulacyjnego.
   Ciekawie prezentują się poglądy właścicieli firm na wiedzę z zakresu posługiwania się technologiami internetowymi. O ile umiejętność wyszukania informacji w sieci pozytywnie oceniło ponad 60% respondentów, o tyle przeglądanie globalnej sieci znalazło już tylko uznanie w oczach 40% badanych. Skąd ta różnica? Wygląda na to, że wielu przedsiębiorców, choć docenia korzyści jakie daje internet, obawia się jednocześnie, że korzystanie z niego może odrywać pracowników od zajęć służbowych.
   Fakt, że umiejętność obsługi podstawowego oprogramowania staje się oczywistą wiedzą, którą muszą dysponować osoby poszukujące pracy, nie jest niczym zaskakującym. To raczej naturalna konsekwencja coraz większej świadomości korzyści, jakie niosą ze sobą technologie informatyczne w biznesie.
   Niestety to zła wiadomość dla osób, które dotychczas omijały komputer szerokim łukiem. W szczególnych przypadkach pracodawca jest w stanie pogodzić się z koniecznością wyszkolenia nowego pracownika (szczególnie tam, gdzie o zatrudnieniu decyduje profesjonalizm kandydata w innej dziedzinie), ale - jak pokazuje badanie - jest to sytuacja wyjątkowa. Pocieszające jest to, że wiedza informatyczna, jakiej oczekują pracodawcy nie jest ani skomplikowana, ani trudno dostępna.
   Wszystkiego można nauczyć się na kursach organizowanych przez urzędy pracy lub firmy szkoleniowe. Wiele z tych kursów dofinansowuje Unia Europejska, więc koszty jakie musi ponieść uczestnik nie są wysokie. Wystarczy tylko przemóc swoją niechęć do komputerów. Tylko albo aż.
   Tak czy inaczej każda osoba, poszukująca pracy innej niż fizyczna, musi radzić sobie z komputerem, tak jak radzi sobie z czytaniem i pisaniem. Skoro tak, umieszczanie tej informacji w CV powoli traci sens. Chyba, że chodzi o zaawansowane funkcje aplikacji biurowych - znajomość tych ostatnich cały czas nie jest powszechna. I jeszcze długo warto będzie chwalić się nią przed potencjalnymi pracodawcami.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 27-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.