informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 77 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jakie konsekwencje niezgłoszenia upadłości?

   Prawo Spółdzielcze i Kodeks Spółek Handlowych przewidują odpowiedzialność karną za niezgłoszenie we właściwym czasie upadłości spółki lub spółdzielni. Co ciekawe, nie reguluje tego Prawo Upadłościowe i Naprawcze - czytamy w "Gazecie Prawnej".


   Odpowiedzialność za popełnienie tego przestępstwa ponoszą jedynie członkowie zarządu czy likwidatorzy spółek i spółdzielni. Kary przewidują odpowiednio:


- Kodeks spółek handlowych, art. 586:
"Kto, będąc członkiem zarządu spółki albo likwidatorem, nie zgłasza wniosku o upadłość spółki handlowej pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."


- Prawo spółdzielcze, art. 267b:
"Kto będąc członkiem zarządu spółdzielni albo likwidatorem nie zgłasza wniosku o upadłość spółdzielni pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółdzielni – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."


   Upadłość należy ogłosić nie później niż w terminie 2 tygodni po wystąpieniu podstawy do ogłoszenia upadłości - tak więc 15 dnia od daty, w której wystąpiła podstawa upadłości, rozpoczyna się odpowiedzialność karna za jej niezgłoszenie. Pamiętać jednak trzeba, że przestępstwo to może być popełnione tylko z winy umyślnej - nie są podstawą do ukarania lekkomyślność lub niedbalstwo, w wyniku których zarząd nie zgłosił upadłości uznając, że nie wystąpiły ku temu przesłanki.Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 26-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.