informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rusza nowy fundusz dla małych firm

   Małym firmom wreszcie będzie łatwiej o pieniądze na rozwój? Właśnie powstał Inveno, pierwszy w Polsce fundusz wysokiego ryzyka, który ma się specjalizować we wspieraniu małych firm.
   Fundusze wysokiego ryzyka Inveno to fundusz z gatunku tzw. venture capital. W Europie Zachodniej takie fundusze są niemal równie ważnym dostarczycielem kapitału dla firm co banki i giełda. W Polsce wciąż są egzotyczną nowinką. Wprawdzie działa u nas już 40 funduszy specjalizujących się w finansowaniu rozwoju firm, ale rocznie inwestują one tylko ok. 500 mln zł. To kropla w morzu potrzeb przedsiębiorców, bo np. zadłużenie firm w bankach wynosi ponad 200 mld zł.
   Inveno, który w piątek został formalnie zarejestrowany w sądzie, będzie absolutnym novum na polskim rynku. Ma inwestować wyłącznie w małe firmy, podczas gdy typowe fundusze wysokiego ryzyka specjalizują się w dużych inwestycjach, co najmniej kilkudziesięciomilionowych, w średnie i duże firmy, które już okrzepły i sprawdziły się na rynku.
   Mali przedsiębiorcy, którzy najbardziej potrzebują kapitału - choćby "tylko" kilkuset tysięcy lub kilku milionów złotych, np. na zakup maszyn czy zwiększenie sieci sprzedaży - do tej pory byli zdani tylko na siebie. Ze statystyk Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych wynika, że do małych firm wędruje tylko kilka procent pieniędzy inwestowanych w naszym kraju przez fundusze venture capital. - Banki też unikają ich jak ognia, bo z takimi klientami wiąże się z reguły wyższe ryzyko upadłości - zauważa Marcin Zagórski, prezes Inveno (wcześniej prowadził m.in. fundusz venture capital dla banku BGŻ).
   Założycielami Inveno są pomorscy samorządowcy. Udziały warte milion złotych wykupiły: województwo pomorskie, miasta Gdańsk i Gdynia oraz Agencja Rozwoju Pomorza. Kolejnych kilkanaście milionów włożą w fundusz prywatni inwestorzy (głównie z zagranicy), z którymi fundusz kończy już negocjacje. Kilka milionów dorzuci też Unia Europejska za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (w ramach rządowego programu "1.2.3 - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw"). W sumie fundusz będzie miał do dyspozycji 20 mln zł.
   Inveno zamierza zainwestować w blisko 20 małych firm z całej Polski. W jedno przedsięwzięcie włoży od 500 tys. do 4 mln zł. W zamian za pieniądze i pomoc w zarządzaniu firmą przedsiębiorca będzie musiał oddać funduszowi część udziałów. - Pierwsze inwestycje wybierzemy na początku przyszłego roku, ale na wydanie całych 20 mln zł potrzebujemy ok. dwóch lat - przewiduje Zagórski. Fundusz będzie szukał obiecujących firm, penetrując lokalne rynki i promując się w mediach.
   Inveno ma działać dokładnie tak samo jak każdy inny fundusz wysokiego ryzyka. Kiedy firma, w którą włoży pieniądze, się rozwinie, fundusz (średnio po pięciu-ośmiu latach) odsprzeda swoje udziały inwestorowi branżowemu. Jaki będzie z tego zysk? Największa działająca w Polsce grupa funduszy venture capital - amerykański Enterprise Investors - chwali się, że rocznie daje swoim właścicielom ponad 20 proc. zarobku. Zagórski nie wyklucza, że udziałowcy Inveno zarobią jeszcze więcej. Ze statystyk firmy Thomson Venture Economics wynika, że w ostatniej dekadzie amerykańskie fundusze specjalizujące się w inwestycjach w małe firmy miały średnio 40 proc. rocznego zysku.
   Dynamika wzrostu firm na wczesnym etapie rozwoju jest tak duża, że jedno udane przedsięwzięcie z nawiązką pokrywa straty na kilku nieudanych inwestycjach - tłumaczy Zagórski. Porażek jest oczywiście więcej niż w przypadku funduszy inwestujących w średnie i duże firmy, ale są one wkalkulowane w działalność funduszu.
   Czy wejście na rynek Inveno zwiastuje początek lepszych czasów dla małych przedsiębiorstw? W Polsce na razie jedynym podobnym do Inveno funduszem inwestycyjnym jest MCI Management, ale on specjalizuje się wyłącznie w inwestycjach w branży technologicznej. Marcin Zagórski twierdzi, że w przyszłym roku powstanie kilka kolejnych funduszy związanych tak jak Inveno z programem "1.2.3 - WKP". Ale szczegółów nie chce podać.
   W 2005 r. z inicjatywy rządu powstał Krajowy Fundusz Kapitałowy, który ma działać jak fundusz funduszy, czyli wchodzić w spółkę z prywatnymi inwestorami i tworzyć razem z nimi fundusze venture capital inwestujące w małe i średnie firmy. Większość pieniędzy do KFK daje Unia Europejska. Do tej pory spod kurateli KFK nie "wypączkował" jednak jeszcze żaden fundusz.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 25-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.