informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 77 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak będąc na samozatrudnieniu wygrać etat
Prowadzisz własną działalność, ale twój zleceniodawca zachowuje się, jakbyś był jego własnością? Nie ma do tego prawa! Jego nieznajomość prawa możesz wykorzystać i wygrać w sądzie etat.
- Nie stać mnie na księgową, ale jak założy pani własną działalność, to wtedy zasypię panią zleceniami, co pani na to? - usłyszała Maria po 15 latach pracy na etacie w niewielkiej firmie budowlanej. Wpadła w panikę. Pierwsze, o czym pomyślała, to to, że jej szef chce się jej pozbyć i zatrudnić kogoś młodszego. Nie miała jednak wyboru - założyła firmę.
- Kilka tygodni przebijałam się przez urzędy, dużo dłużej uczyłam się, jak to wszystko funkcjonuje. Co w zamian? Sama opłacam ZUS, nie chodzę na urlopy, bo nikt mi za nie nie płaci, a szef rzeczywiście zasypuje mnie zleceniami. W sumie pracuję dużo więcej niż kiedyś i zarabiam mniej - żali się Maria.
Jej koleżanki dorabiają w innych firmach, ona nie może. Dlaczego? - Szef traktuje mnie jak normalnego pracownika, muszę codziennie przychodzić do pracy na osiem godzin, zajmuję to samo biurko i tak samo obsługuję pracowników i interesantów firmy. Pod tym względem nic się nie zmieniło. Jak słyszę, gdy ktoś opowiada, że na samozatrudnieniu można być panem samego siebie, to śmiech mnie ogarnia - mówi.
Jak to jest naprawdę? Czy ktoś prowadzący własną działalność może być traktowany jak etatowy pracownik? Jak walczyć o swoje prawa? Aby odpowiedzieć na te pytania, zaczniemy od podstaw.

Definicja 1 - co to jest samozatrudnienie?

Samozatrudnienie to prowadzenie własnej działalności gospodarczej, czyli praca na własny rachunek. Jesteś jednoosobową firmą - nie zatrudniasz pracowników, sam poszukujesz zleceń i wykonujesz je osobiście.

Definicja 2 - co to jest stosunek pracy?

Art. 22 kodeksu pracy mówi, że "przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem".

Samozatrudnienie - prawa i obowiązki

Jakie masz prawa? Jak powinni cię traktować zleceniodawcy?

Tak jak firma produkująca komputery traktuje tę, która produkuje monitory! Obie firmy łączy umowa cywilnoprawna (najczęściej handlowa, umowa o dzieło lub umowa-zlecenie). W umowie znajduje się opis zlecenia, czyli pracy, jaką masz wykonać, oraz cena za jej wykonanie. A ta ostatnia określona jest niezależnie od faktycznie poniesionych nakładów pracy. Co to oznacza? Że firma, która produkuje komputery, nie ma prawa wnikać w metody pracy tej, która dostarcza jej monitory.

Prowadząc własną działalność, masz prawo pracować, jak chcesz, pod warunkiem, że robisz, co do ciebie należy! Wiadomo, że gdy będziesz pracował źle, to stracisz zlecenie i nie zarobisz, ale to tylko i wyłącznie twoja sprawa i ryzyko!


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 25-06-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.