informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 42 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czy zaliczka jest przychodem?

   Interpretacje przepisów w tym zakresie są na tyle zróżnicowane, że nadal istnieje wiele wątpliwości odnośnie tego, czy otrzymanie zapłaty z góry powoduje powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym - podaje "Rzeczpospolita".






   Według powszechnego przekonania, obowiązek ten nie powstaje już w momencie otrzymywania zaliczek i przedpłat, a przychód rozpoznajemy w momencie wystawienia faktury. Są jednak od tej reguły wyjątki, a jednym z nich jest właśnie przedpłata.
   Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 updop oraz art. 14 ust. 3 pkt 1 updof - do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Warunkiem jest jednak odpowiednie sformułowanie umowy: jeśli jasno definiuje ona przedpłaty jako "wpłatę na poczet dostaw towarów lub usług wykonanych w przyszłych okresach rozliczeniowych", wtedy opisane w ten sposób świadczenia rzeczywiście nie powodują powstania obowiązku podatkowego w chwili ich otrzymania.
   Wątpliwości istnieją jednak nadal. Zgodnie bowiem z ustawodawstwem, przychodem może być wyłącznie świadczenie mające charakter ostateczny, a więc niepodlegające zwrotowi. Władze skarbowe zazwyczaj zgodnie stwierdzają, iż np. wynagrodzenie wypłacone z góry stanowi przychód w momencie jego otrzymania. Aby odróżnić wpłatę powodującą i nie powodującą powstania obowiązku podatkowego, należy więc poddać analizie sam charakter prawny świadczenia.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 22-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.