informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Inwestuj w nieruchomości, ale uważaj na wielką płytę
   Według raportu przygotowanego przez markową agencję nieruchomości Metrohouse S.A., wielka płyta jest najmniej opłacalną inwestycją na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Kupując mieszkanie zbudowane w tej technologii, w perspektywie kilku lat, zarobimy znacznie mniej niż w przypadku wyboru mieszkań z cegły czy innych materiałów. Musimy także nastawić się na dłuższy okres sprzedaży takiego mieszkania w przyszłości. Wśród wielkiej płyty najmniej atrakcyjne są mieszkania w wysokich budynkach położonych w brzydkich, nie zmodernizowanych blokowiskach.
   W okresie styczeń – czerwiec 2006 agencja Metrohouse S.A. przeprowadziła analizę własnych i zewnętrznych ofert warszawskiego rynku mieszkań, szczegółowo badając sytuację mieszkań z wielkiej płyty. Z analiz wynika, że mieszkania oferowane w tej technologii są średnio o 15% tańsze od mieszkań budowanych w innych technologiach. Różnice cen w wielkiej płycie w porównaniu ze średnimi cenami rynkowymi wahają się od 3 do 25% i są uzależnione głównie od jakości osiedla i budynku, wysokości budynku oraz lokalizacji. 
   Budynki z wielkiej płyty są różne. Według raportu Metrohouse, najważniejsze czynniki decydujące o cenie mieszkania w wielkiej płycie to lokalizacja i wysokość budynku. Można na jednym biegunie umieścić wysokie budynki ( 10-12 pięter) z wielkiej płyty na Jelonkach, w których ceny mieszkań są niższe o 25% od średnich rynkowych, a na drugim biegunie postawić mieszkania w niskich budynkach ( 2,3 piętra) z ładną zielenią i w doskonałej lokalizacji na bliskim Żoliborzu. Tutaj różnica cen w stosunku do średniej rynkowej jest minimalna - około 3%. Na duże rozbieżności wpływ ma przede wszystkim wysokość budynku oraz jego lokalizacja. Im niższy budynek i lepsza lokalizacja tym mniejsze są różnice cenowe pomiędzy wielką płytą a innymi ofertami.
   Zdecydowanie wielka płyta przeznaczona jest dla osób, które kupują mieszkania na własne potrzeby. Z racji cen, wielka płyta jest alternatywą dla mniej zamożnych. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty nie są produktem inwestycyjnym. Jeśli traktujemy zakup nieruchomości jako inwestycję musimy wybierać produkty, które w przyszłości pozwolą nam na wypracowanie jak największego zysku. Zrobimy znacznie lepszą lokatę kupując mieszkanie zbudowane w innej technologii na przykład z cegły. Inwestując w wielką płytę należy liczyć się ze znacznie mniejszymi zyskami oraz z problemami ze sprzedażą mieszkania w przyszłości – ocenia Mariusz Kania prezes Metrohouse.
   Z raportu „Wielka płyta w Warszawie” wynika, że 41% klientów kupujących mieszkania na rynku wtórnym wybiera w ostatniej kolejności oferty mieszkań z wielkiej płyty. 35% badanych deklaruje, że na wstępie odrzuca propozycje mieszkań w wielkiej płycie. Razem aż 76% klientów jest niechętnych wielkiej płycie, kolejnym 22% jest obojętne w jakiej technologii zbudowany jest budynek a tylko 2% badanych chce kupić mieszkanie w wielkiej płycie. Tak duży odsetek klientów, którzy nie chcą mieszkań w wielkiej płycie jest jak najbardziej wytłumaczalny. Na rynku istnieje wiele innych, lepszych ofert a wielka płyta z reguły jest w złym stanie technicznym, brudna, zaniedbana i z wadami, których nie można wyeliminować – komentuje Katarzyna Cyprynowska z Metrohouse.
   „Wielka płyta jest znakiem rozpoznawczym naszego regionu. Na pewno nie da się zburzyć szacowanego na 4 mln zasobu mieszkań w budynkach z wielkiej płyty z blisko 12 mln lokali mieszkalnych w kraju (ostatni spis powszechny). Trzeba o wielką płytę dbać i ją rekonstruować. Z inwestycyjnego punktu widzenia jawi mi się następujący obraz w przyszłości: osiedla będą się wyludniać i na pewno zmieniać na niekorzyść strukturę mieszkańców. Coraz częściej w wielkiej płycie znajdziemy przyjezdnych i mniej zamożne rodziny, które muszą zdecydować się na tańsze mieszkanie. Wielka płyta stanie się też najtańszym produktem na rynku wynajmu. Kondycja wysokich budynków z wielkiej płyty będzie się pogarszała a wartość ulokowanych tam nieruchomości będzie w stosunku do innych mieszkań malała. Uważam, że w przyszłości wielka płyta będzie jednym z najtrudniejszych produktów do sprzedania” – ocenia Mariusz Kania Prezes MH.
   Tworząc raport „Wielka Płyta w Warszawie” nasunęło się pytanie, gdzie jeszcze nie warto inwestować w różnego rodzaju nieruchomości mieszkalne. Z pewnością dość słabymi inwestycjami są produkty mające tak zwane wady lokalizacyjne, takie jak najbliższe sąsiedztwo kominów chociażby w rejonie Augustówki lub oczyszczalni ścieków jak w przypadku Choszczówki. Obecność smrodzących zakładów przemysłowych np. Polfa na Tarchominie, jest bardzo dużym utrudnieniem w użytkowaniu i sprzedaży mieszkania czy domu. W następnej kolejności należy wymienić dalekie peryferia Warszawy z kiepską komunikacją miejską. To też nie jest najlepsza inwestycja chociaż sprzedaż tak zlokalizowanego mieszkania w przyszłości nie będzie trudna. Lokalizacje podmiejskie cieszą się powodzeniem wśród osób poszukujących tańszych mieszkań i zawsze je sprzedamy, ale mniej na nich zarobimy. W centrum wydawałoby się, że osiedle za Żelazną Bramą z maleńkimi mieszkaniami, w złym standardzie, z karaluchami jest trudno sprzedawalne. Jest to błędna opinia. Tutaj zawsze znajdziemy klienta z Chin, Wietnamu czy Korei. To miejsce powoli staje się warszawskim China Town. Wielu cudzoziemców tych narodowości nie mówi po polsku i chcą lokować się z rodzinami w jednym miejscu. Dawniej rejon Szmulek czy Stara Praga były ostatnimi miejscami, w których kupowało się mieszkania. Teraz te dzielnice są w modzie. Na Starej Pradze mieszkania chętnie kupują artyści, płacąc za nie spore kwoty. Podsumowując można powiedzieć, że na pewno nie warto inwestować w mieszkania z wielkiej płyty w wysokich budynkach i w nieruchomości położone w lokalizacjach obarczonych uciążliwym sąsiedztwem obiektów przemysłowych. Należy się zastanowić nad inwestycjami, które mają określoną grupę odbiorców czyli na przykład Szmulki czy Za Żelazną Bramą, bo tam będzie nam trudniej w przyszłości sprzedać mieszkanie – komentuje Małgorzata Witkowska Zwiep dyrektor w Metrohouse.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 17-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.