informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 87 gości, oraz: dextre
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Można wybrać od kogo ściągnąć dług

   Jeżeli egzekucja przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie bezskuteczna, solidarnie za jej długi odpowiedzą członkowie zarządu. Wierzyciel może jednak również wskazać, od których z nich będzie dochodzić swoich należności - podaje "Rzeczpospolita".

   Taką interpretację przepisów przedstawił Sąd Apelacyjny w sprawie pozwanych tureckich biznesmenów z zarządu spółki, pozwanych przez inną spółkę na 34.000zł za dostarczone tekstylia. Komornik stwierdził bezskuteczność egzekucji długu. Pozwano trzech członków z czteroosobowego zarządu spółki (czwarty był nieosiągalny).
   W uzasadnieniu wyroku Sąd Apelacyjny stwierdził: "Dochodząc należności na postawie art. 299 k.s.h., wierzyciel może wybrać członków zarządu, których pozwie: zarządów może być wiele, a członków jeszcze więcej. Istotne jest, by pełnili te funkcje w okresie, gdy wierzytelność stała się wymagalna, a spółka kwalifikowała się do upadłości."
   Odnośnie ostatniego wymogu: zgodnie z kodeksem spółek handlowych, upadłość należy zgłosić w dwa tygodnie od zaprzestania regulowania długów, w momencie, kiedy długi przekroczą wartość majątku spółki niezależnie od tego, czy nadal je spłaca). Zgłoszenie wniosku o upadłość w wymaganym momencie zwalnia członków zarządu od odpowiedzialności materialnej za długi spółki równorzędnie rozpoczęciem postępowania układowego lub wykazaniem, że z powodu opóźnienia rozpoczęcia tych procedur wierzyciel nie poniósł straty lub że opóźnienie nie wynikało z winy zarządu.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 15-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.