informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 40 gości, oraz: ibb
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Azjatycka ropa niedługo zapuka do naszych drzwi
   Wiceminister gospodarki Piotr Naimski po rozmowach w Waszyngtonie oświadczył, że niedługo może pojawić się w Polsce ropa, płynąca rurociągiem z Azji Środkowej, a omijająca terytorium Rosji.
   Natomiast już w środę wiceprezydent Dick Cheney zapewnił premiera Kaczyńskiego, że użyje swych wpływów politycznych, aby wesprzeć ten projekt. Przede wszystkim należy zneutralizować naciski Rosjan, którzy obawiają się utraty monopolu, a właśnie na jego utracie najbardziej zależy Waszyngtonowi.
   Planowany rurociąg ma przebiegać po dnie Morza Kaspijskiego, następnie przez terytorium Gruzji, pod dnem Morza Czarnego, aby w końcu połączyć się z już budowanym rurociągiem Odessa – Brody. Ropa docelowo ma trafiać do rafinerii płockiej oraz do portu naftowego w Gdańsku, który stałby się terminalem eksportującym surowiec do całej Europy Zachodniej. Odbiorcami bezpośrednimi mają zostać także rafinerie w Czechach, na Słowacji i Ukrainie.
   Budową tego przedsięwzięcia ma zająć się szereg firm, m.in.: Chevron i Conoco ze Stanów Zjednoczonych, które współpracować będą z polskimi i ukraińskimi przedsiębiorstwami. Nie znana jest jeszcze przepustowość ani ile ostatecznie wyniesie koszt budowy. Nie jest także jasne, w jakim stopniu rurociąg sfinansują amerykanie. Zdaniem ekspertów potrzebne będzie co najmniej 5 mld dolarów. Jednak duża liczba odbiorców gwarantuje opłacalność projektu inwestorom zza Atlantyku.
   Więcej czasu zajmie budowa nowego gazociągu z Azji Środkowej do Europy Środkowej. On także miałby biec przez terytorium Gruzji i Ukrainy, by w końcu trafić do Polski. Jednak zwiększenie wydobycia gazu w Kazachstanie oraz w krajach ościennych znajduje się dopiero we wstępnej fazie. Rosja stara się lansować konkurencyjny projekt Nabuko, który zakładałby pompowanie gazu rosyjskiego albo irańskiego. Ponieważ rurociąg przechodziłby przez ich terytorium, plan ten nie cieszy się poparciem Waszyngtonu.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 15-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.