informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Fundusze venture capital pomysłem na dodatkowy kapitał w firmie

   Tylko duże firmy mogą liczyć na finansowanie z funduszy private equity. Powód? W polskich funduszach tego typu dominują zagraniczni inwestorzy. W tym roku fundusze private equity i venture capital zainwestowały na rynku wewnętrznym w dziesięć przedsiębiorstw. Do końca grudnia zarejestrowanych będzie z pewnością jeszcze kilka inwestycji i ten rok będzie lepszy od poprzedniego. Wtedy łączna wartość kapitału zaangażowanego przez tego typu fundusze w Polsce wyniosła 107 mln euro.
   Celem funduszy private equity jest finansowanie przedsiębiorstw, które mogłyby mieć problem z uzyskaniem pieniędzy z innych źródeł. Chodzi o ulokowanie kapitału w przedsiębiorstwie o dużym potencjale rozwoju, a następnie wyjście z niego po kilku latach i zabranie ze sobą części zysku. Venture capital to odmiana private equity, które skupiają się na mniejszych inwestycjach, z reguły poniżej 3 mln euro.
   Dzisiaj wciąż więcej przedsiębiorstw szuka kapitału przez ofertę publiczną na giełdzie, jednak rynek niepubliczny również cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Większość inwestycji zlokalizowanych było w sektorze produkcji, bo aż sześć, po jednej dokonano w handlu (odzież), branży reklamowej, telekomunikacyjnej i mediach.
   Rynek pe/vc w Polsce jest jednym z najsłabiej rozwiniętych w Europie. W stosunku do PKB 107 mln euro to bardzo mało. Wartość inwestycji w porównaniu do wielkości gospodarki jest u nas dużo mniejsza niż w Czechach czy na Węgrzech. Okazuje się, że branża właśnie wychodzi z okresu załamania, który trwał przez ostanie cztery lata. Firmy przeszły ciężki okres restrukturyzacji w czasie słabszego wzrostu gospodarczego po 2001 r. i teraz korzystają z dobrej koniunktury.
   MCI Management to jedyna spółka aktywna na polu mniejszych inwestycji. Fundusz dokonał w tym roku inwestycji o najniższej wartości na rynku, inwestując w Telecom Media, dostawcę gier i dzwonków do telefonów komórkowych. MCI chce też stworzyć fundusz kapitału zalążkowego Bioventures, inwestujący w perspektywiczne projekty naukowe i firmy w dziedzinie biotechnologii i life science.
   Przyczyną braku dostępu do kapitału venture dla małych przedsiębiorców jest brak zaangażowania w tego typu fundusze krajowych instytucji. Polscy inwestorzy składają się jedynie na 5 proc. pieniędzy, jakimi dysponują zarejestrowane w Polsce pe/vc. Na Zachodzie ten odsetek wynosi ponad 50 proc. Przyczyną są też ograniczenia nałożone w Polsce na fundusze emerytalne. Na Zachodzie to głównie inwestorzy w pe/vc. Ocenianie ich co pół roku sprawia, że nie chcą się one angażować w inwestycje przynoszące duże zyski po kilku latach. Ograniczeniem jest też wąska klasa aktywów, w jakie mogą inwestować fundusz emerytalne.Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 11-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.