informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 65 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Mozilla wchodzi do gry
Nokia zainwestowała w rynek przeglądarek internetowych do komórek. Zamiast jednak wyprodukować własną komercyjną wersję programu, wsparła finansowo niezależnego producenta.
To fundacja non profit Mozilla.org, producent przeglądarek internetowych i programów pocztowych do komputerów osobistych. Nokia odmówiła podania wartości darowizny. Fundusze mają posłużyć Mozilli na stworzenie przeglądarki do telefonów komórkowych - Minimo. Programy Mozilli rozprowadzane są na zasadzie wolnego oprogramowania. - Aktywnie prowadzimy rozmowy z różnymi firmami, włączając w to Mozillę i dystrybutorów Linuksa. Naturalną rzeczą jest dla nas rozważanie różnych opcji na rynku przeglądarek - powiedziała serwisowi Cnet Laurie Armstrong, rzecznik Nokii.
Rywalizacja o dominację na rynku oprogramowania do telefonów komórkowych zaostrza się. Największy na świecie producent systemów operacyjnych i pakietów biurowych - Microsoft - już przed kilku laty zapowiedział wypuszczenie systemu operacyjnego dla komórek. Informacja ta zaniepokoiła lidera rynku Nokię, która jednocząc siły z innymi producentami (m.in. z Siemensem i Sony Ericsson), założyła w Wielkiej Brytanii spółkę Symbian. Produkuje ona system operacyjny wykorzystywany w tzw. inteligentnych telefonach (smartphones). Wsparcie przez największych producentów komórek Symbiana spowodowało wyparcie Microsoftu z rynku systemów do komórek.
Rynek telefonów rozwija się w dużo szybszym tempie niż rynek komputerów osobistych. Tylko w 2003 r. na świecie sprzedano ponad 500 mln komórek, podczas gdy nabywców znalazło zaledwie 155 mln komputerów osobistych - wynika z danych firmy badawczej IDC. Wielkość rynku przekłada się bezpośrednio na liczbę licencji na oprogramowanie, które można sprzedać. Zaletą komórek jest także znikome zjawisko piractwa.
Zdaniem większości analityków inteligentne komórki zbliżają się pod względem funkcji do komputerów podręcznych. Konwergencja tych urządzeń jest na rękę Microsoftowi. System Windows Pocket PC jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów przenośnych wyprzedzających Palm OS firmy Palm Source. Dzięki temu Microsoft ma gotową przeglądarkę dla urządzeń przenośnych. Tymczasem wśród komórek nie ma na razie standardu. Najpopularniejszymi programami do surfowania w ten sposób po internecie są Opera, Openwave, Access, Neogen i QNX. Dla Nokii i innych producentów, współudziałowców Symbiana, korzystne byłoby wypracowanie własnej przeglądarki, zanim Microsoft aktywnie wkroczy na rynek. Z naprawdę szybkiego dostępu do internetu będzie można korzystać dopiero po masowym debiucie telefonii 3G. Problemem przy projektowaniu przeglądarki jest opracowanie sposobu konwertowania stron WWW na mniejszy format pozwalający na wygodne oglądanie witryn na mniejszych ekranach.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 21-06-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.