informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 20 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jest więcej pracy

   W sierpniu liczba bezrobotnych spadła o ponad 30 tys. osób. Choć z naszym bezrobociem na poziomie prawie 16 proc. wciąż jesteśmy europejskim liderem, możemy się pocieszać, że przez ostatnie sześć lat było tylko gorzej.   W sierpniu liczba bezrobotnych spadła o ponad 30 tys. osób. Choć z naszym bezrobociem na poziomie prawie 16 proc. wciąż jesteśmy europejskim liderem, możemy się pocieszać, że przez ostatnie sześć lat było tylko gorzej
   Na koniec ubiegłego miesiąca w rejestrach pośredniaków było 2 mln 413 tys. osób bezrobotnych - podało swoje wyliczenia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku jest to o 370 tys. osób mniej. A to oznacza, że roczne tempo spadku liczby bezrobotnych jest z miesiąca na miesiąc większe. Zarejestrowani stanowią 15,6 proc. aktywnych zawodowo, czyli 0,1 pkt proc. mniej niż w lipcu.
   Resort pracy poinformował, że spadek stopy bezrobocia - w skali od 0,1 do 0,4 pkt proc. - zanotowano we wszystkich województwach.
   Eksperci podkreślają, że sierpień wcale nie musi być miesiącem spadku liczby bezrobotnych. Wysyp prac sezonowych już bowiem minął, do urzędów za to zgłaszają się kończący szkoły. Tymczasem w tym roku mamy 30-tys. ubytek liczby bezrobotnych między lipcem a sierpniem, a w tym samym okresie ubiegłego roku był on o jedną piątą mniejszy.
   Za część spadku bezrobocia z pewnością odpowiadają wyjazdy Polaków do pracy w krajach UE, które otworzyły dla nas swoje rynki. Nie jest to jednak jedyna przyczyna, nowe miejsca pracy coraz szybciej powstają też w Polsce. Dzięki dobrze rozwijającej się gospodarce i dużemu przyspieszeniu w inwestycjach tylko oficjalne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (bez budżetówki, sektora finansowego i najmniejszych firm) zwiększyło się w ciągu roku o 155 tys.
   Przybywa ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy. Według danych resortu tylko w sierpniu było ich 100 tys., a od początku roku 762 tys. - o jedną piątą więcej niż w tym samym czasie 2005 r.
   Oczywiście nie wszystkie oferty zatrudnienia trafiają do pośredniaków. Ale w gazetach i serwisach rekrutacyjnych też jest ich więcej. Barometr Ofert Pracy (obliczany na podstawie anonsów w "Gazecie Praca", uwzględnia zmiany sezonowe) rośnie od wielu miesięcy. O poprawie sytuacji na rynku pracy świadczą też narastające kłopoty konkretnych pracodawców ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Ekonomiści zwracają uwagę, że niedopasowanie kandydatów do potrzeb firm mogą niedługo stać się przyczyną zastoju na rynku pracy. Bezrobocie może bowiem pozostać wysokie, a firmy nie będą w stanie zatrudnić odpowiednio wykształconych osób.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 08-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.