informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Organ podatkowy powinien pomóc firmie w niedoli

   Sądy nie są przychylne przedsiębiorcom, którzy przeżywa trudności finansowe. Przez wiele lat uważały, że trudna sytuacja finansowa firmy nie jest przesłanka do umorzenia jej długów względem fiskusa. Być może zmieni się to po ostatnim wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - podaje "Gazeta Prawna".

   Do niedawna Naczelny Sąd Administracyjny praktycznie przy każdej sprawie dotyczące umorzenia zaległości podatkowych orzekał, że problemy finansowe, które nie są dziełem zdarzeń losowych, nie mogą być przesłanką do zastosowania ulgi wobec podatnika. NSA w wyroku z 1 października 1999 r. (sygn. III SA 7493/98), stwierdził, że "niepowodzenia finansowe w działalności gospodarczej nie mogą skutkować obowiązkiem umorzenia zaległości, odsetek za zwłokę oraz rozłożeniem na raty". Co więcej sąd podkreślił, że powodem do rozłożenia podatku na raty czy też umorzenia odsetek nie może być choćby fakt zawarcia umowy z nieuczciwym kontrahentem. Zdaniem NSA w rozumieniu przepisów o ulgach, o ważnym uzasadnionym interesie podatnika lub interesie publicznym nie decyduje niewiedza czy brak doświadczenia w prowadzeniu firmy.
   W innym wyroku z 16 maja 2000 r. (sygn. III SA 1629/00) NSA orzekł, że "niepowodzenia w działalności gospodarczej nie mogą skutkować obowiązkiem umorzenia odsetek".  Z kolei w wyroku z 16 stycznia 2003 r. (sygn. SA/Sz 945/01), uznał, że powodu nadzwyczajnych przypadków losowych, w sytuacji gdy przedsiębiorca nie jest stanie uregulować zaległości, można rozważyć umorzenie długu.
   Być może po nowym wyroku warszawskiego NSA będzie więcej wyrozumienia dla przedsiębiorców w opałach. Jak pokazuje praktyka wielokrotnie bezwzględne egzekwowanie podatków było powodem pogrążenia firmy i w konsekwencji jej upadku. Wystarczy samo zablokowanie kont bankowych na zabezpieczenie spłaty, aby doprowadzić firmę do bankructwa.
   Należy podkreślić, że w zasadzie w żadnym przepisie nie wyjaśniono, co należy rozumieć przez ważny interes podatnika czy interes publiczny. Wiadomo natomiast, że ustawodawca dał urzędnikom prawo decydowania, komu ulga w spłacie podatku się należy, a komu nie. Dlatego tak ważne są wyjaśnienia zawarte w orzeczeniach sądów administracyjnych, która w dużym stopniu kształtują praktykę organów podatkowych. Związane jest to również z sytuacją rozstrzygania zasadniczej kwestii, czy trudności ekonomiczne w działalności, niewywołane nadzwyczajnymi zdarzeniami, jak np. pożar, klęska żywiołowa, kradzież, pozwalają mówić o ważnym interesie podatnika i zastosować wobec niego ulgi.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 05-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.