informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 68 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Korekta faktury możliwa nawet po 5 latach?

   Powszechne jest przekonanie, że fakturę korygującą można wystawić tylko do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a więc w ciągu pięciu lat od końca roku, w którym powstał obowiązek zapłaty tego podatku. Przepisy jednak nie ograniczają terminu wystawienia faktury korygującej - czytamy w "Rzeczpospolitej".






   Potwierdzają to interpretacje urzędów skarbowych. Urząd Skarbowy w Przemyślu w piśmie z 31 października 2005 r. (sygn. US.IX/443-50/HM/05) stwierdził, że przepisy określające zasady wystawiania faktur korygujących nie rozstrzygają o terminie jej wystawienia ani nie ograniczają terminu korygowania faktur VAT. Podobnego zdania był Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu (pismo z 17 września 2004 r., sygn. PP/443-132/04), przy czym zastrzegł, że podatnik może dokonywać wszelkich zmian dotyczących rozliczeń podatku do momentu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy.
   W opinii Aleksandra Kliszewskiego zakaz wystawiania faktur korygujących po przedawnieniu zobowiązania podatkowego za dany okres jest bezprawny. Co najwyżej - zdaniem autora - można zastanawiać się nad skutkami prawnymi wystawienia takiej faktury. 
   Należy podkreślić, że zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego termin dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi 3 lata. Z kolei termin przedawnienia zobowiązań podatkowych wynosi 5 lat. Może to zatem prowadzić do sytuacji, w której wystawca faktury korygującej nie mógłby żądać wyższej kwoty. Oznaczałoby to, że wystawianie faktur korygujących zwiększających VAT należny po upływie przedawnienia roszczeń cywilnoprawnych nie miałoby sensu.
   Ustawodawca w art. 117 § 2 k.c. przewidział i taką sytuację. Wprowadzając możliwość zrzeczenia się korzystania z zarzutu przedawnienia dał prawo kontrahentom do podwyższenia ceny, jeśli wspólnie np. po 7 latach zgodnie uznają to za konieczne.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 02-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.