informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 55 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jaki dokument uprawnia do stosowania zerowej stawki VAT

   Aby zastosować zerową składkę VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT), należy posiadać dowód, że towary stanowiące przedmiot dostawy zostały wywiezione z terytorium Polski, a następnie dostarczone do nabywcy.  Za takie - ustawa o VAT - uważa m.in. dokumenty przewozowe, które otrzymuje przedsiębiorca od przewoźnika.


   Zasady dokumentowania umów w zakresie międzynarodowego transportu drogowego zostały zwarte w Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego (CMR) i Protokole podpisania, które  stosuje się do wszelkich umów o zarobkowy przewóz drogowy towarów. Warunkiem jest, aby miejsce przyjęcia przesyłki i miejsce jej dostawy, znajdowały się w dwóch różnych krajach. Przy czym co najmniej jedna strona jest uczestnikiem konwencji. Zgodnie z jej przepisami, jako dowód zawarcia umowy przewozu należy traktować list przewozowy, warto jednak podkreślić, że jego brak, nieprawidłowość lub utrata nie ma znaczenia dla ważności umowy przewozu.
   Co prawda art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) posługuje się pojęciem "dokumentów przewozowych", ale jak podkreślają - cytowani przez "GP" - eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej, nie tylko list przewozowy może być takim dokumentem. Ich zdaniem, jeśli ustawodawca chciałby wprowadzić ograniczenie tylko do tego jednego dokumentu, to by tak zrobił. Ponadto z powodu braku informacji o dostarczeniu towaru, zawarty w liście przewozowym minimalny zasób danych jest niewystarczający. Zdaniem ekspertów należałoby więc dostawę poświadczyć stosowną adnotacją. Nie można też zapominać o tym, że dokumenty przewozowe, kopia faktury, specyfikacja ładunku mogą stanowić tylko w przypadku, gdy dokumenty te łącznie dadzą dowód dostarczenia towarów do nabywcy z innego kraju Wspólnoty.
   W tej sprawie wypowiedział się Drugi Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście w interpretacji z 20 grudnia 2005 r. (sygn.1436/2BV/443/2005/605/TCH). Stwierdził, że dokumentem przewozowym, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, może być zarówno list przewozowy, jak i stosowne oświadczenie przewoźnika, pod warunkiem, że potwierdzi dostarczenie towarów do kraju, będącego członkiem Unii, innego niż Polska.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 01-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.