informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 58 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Deweloperzy chcą podbić giełdę

   Dwie największe w Polsce firmy deweloperskie chcą wykorzystać hossę na rynku mieszkaniowym i wejść na giełdę. Dom Development przymierza się do sprzedaży akcji, a J.W. Construction ma o tym zdecydować za kilka dni. Na warszawskiej giełdzie od dawna widoczny jest boom w budownictwie. Indeks WIG-Budownictwo w tym roku wzrósł już o 82 proc., podczas gdy WIG w tym samym czasie zanotował jedynie 22 proc. wzrost. 


   „Teraz jest najlepszy moment, aby zaoferować inwestorom akcje spółek deweloperskich” – twierdzi analityk z Domu Maklerskiego BZ WBK Andrzej Szymański. Wysoki wzrost gospodarczy oraz stosunkowo tanie kredyty sprzyjają nowym inwestycjom. Tylko do końca lipca deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 36,6 tys. mieszkań, czyli prawie 59 proc. więcej niż przed rokiem. 


   Warszawska spółka Dom Development, która wybudowała prawie 8 tys. mieszkań, w tym luksusowych apartamentów i domów, jeszcze w tym roku zamierza wejść na giełdę. W czwartek spółka poinformowała o złożeniu prospektu emisyjnego w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG).
   J.W. Construction pod koniec przyszłego tygodnia zdecyduje czy też wejdzie na giełdę. Józef Wojciechowski, właściciel firmy, potrzebuje ok. 300 mln zł na realizację swych planów. Wojciechowski już kilka lat temu był bliski decyzji o wejściu na giełdę. W grudniu 2004 r. zmianę swoich planów Wojciechowski uzasadnił w ten sposób: „Na giełdę idzie się nie dla chwały, tylko dla określonych profitów. Jeżeli trzy lata temu mogłem za jakąś część mojej spółki wziąć określone pieniądze, a dziś mogę wziąć jedną trzecią czy połowę tych pieniędzy, to nie ma sensu. Poza tym dzięki współpracy z bankami nie mamy problemów z uzyskaniem kredytów hipotecznych”. Również Dom Development rozwijał się do tej pory głównie dzięki kredytom.
   Obie firmy stosunkowo chętnie korzystały z zaplecza politycznego. Wojciechowski przez kilka lat zatrudniał na stanowisku prezesa firmy Barbarę Blidę, byłą minister budownictwa i posłankę SLD. Ostatnio szefem holdingu został Jerzy Zdrzałka związany z PiS. Dom Development kojarzony jest z PO, a głównie z Andrzejem Halickim i Łukaszem Abgarowiczem.
   Dziś obu deweloperom mogą już nie wystarczyć polityczne koneksje. Potrzebują zastrzyku gotówki by stawić czoła konkurencji zachodnich firm. Polska stała się korzystnym rynkiem szczególnie dla inwestorów z Hiszpanii – chociażby Ferrovial, Acciona i Fadesa Inmobiliaria. Zysk z akcji zostanie przeznaczony głównie na zakup nowych terenów w Warszawie, która kusi zagranicznych inwestorów.
   Gdyby plany obu deweloperów o wejściu na giełdę się zrealizowały, najprawdopodobniej wzięliby się za budowę mieszkań na jeszcze większą skalę.Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 01-09-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.