informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 32 gości, oraz: ibb
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak długo utrzyma się boom na rynku mieszkaniowym?
   Rynek mieszkaniowy w Polsce przeżywa prawdziwe ożywienie. Ułatwiony dostęp do kredytów i niskie stopy procentowe spowodowały wzrost cen mieszkań. Kiedy zatem możemy się spodziewać spadku cen nieruchomości? Prawdopodobnie już na przełomie 2007 i 2008 r.
   Polski boom mieszkaniowy rozpoczął się wraz z naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej. Podobnie było w przypadku Hiszpanii, na której rynku mieszkaniowym po wejściu do UE gwałtownie wzrosły ceny nieruchomości, by załamać się w 1990 r. Ekonomiści spekulują, że podobnie może być w przypadku naszego rynku.
   Wśród czynników powodujących w Polsce zwiększenie popytu na mieszkania najważniejsze to: niskie stopy procentowe (głównie szwajcarskie), złagodzenie wymogów stawianych przez banki przy kredytach mieszkaniowych, wzrost zatrudnienia i płac oraz przekonanie, że poprawa sytuacji makroekonomicznej ma trwały charakter. Kluczową rolę odegrała zwiększona dostępność kredytów mieszkaniowych. Analitycy szacują, że zdolność kredytowa gospodarstw domowych wzrosła od 2002 do 2005 r. aż o 75 proc. (w 1/3 w wyniku wzrostu dochodów, w 2/3 – spadku stóp procentowych i upowszechnienia się kredytów walutowych).
   Podaż mieszkań wzrosła w znacznie mniejszym stopniu, co wywołało zwyżki cen. Najsilniejszy popyt jest odczuwalny w dużych miastach. W efekcie wielu deweloperów postanowiło pójść na skróty, zrywając zawarte umowy (płacąc odszkodowania), żeby te same mieszkania sprzedać po wyższej cenie innym chętnym.
   Zasoby mieszkaniowe obejmują w Polsce 12,7 mln mieszkań, wynika z danych GUS. Na gospodarstwo domowe przypada zatem 0,9 mieszkania, co jest jednym z najniższych wskaźników w Europie. Oznacza to, że mamy w Polsce deficyt mieszkań, który szacowany jest zwykle na ponad milion lokali. Należy go powiększyć o potrzeby prawie 200 tys. nowych małżeństw rocznie. Rząd szacuje, że w najbliższych kilku latach należałoby wybudować trzy miliony mieszkań.
   Według prognoz, wzmożony popyt ze strony nowo powstających gospodarstw (w których głowa rodziny ma mniej niż 30 lat) jest już za nami. W najbliższych latach wzrośnie liczba gospodarstw, w których głowa rodziny liczy od 60 do 69 lat. Na obniżenie popytu wpływać będzie również emigracja zarobkowa. Na razie większość młodych ludzi, którzy są potencjalnymi nabywcami mieszkań, wyjeżdża za granicę.
   Dodatkowo, cudzoziemcy zachęceni niskimi dotychczas cenami nieruchomości w Polsce, wykupują niektóre inwestycje mieszkaniowe, głównie w tzw. segmencie premium. Ich obecność to dodatkowy element niepewności dla rynku. Jeśli bowiem większość z nich interesuje szybki zwrot z inwestycji, to już w najbliższych kilku miesiącach mogą być zainteresowani realizacją zysków, co może przyczynić się do wzrostu podaży mieszkań.
   Ekonomiści przewidują stopniowy spadek cen nieruchomości. Zależeć to będzie m.in. od sytuacji gospodarczej, w Polsce już spowolnienie tempa wzrostu do ok. 3 proc. może uruchomić cykl zjawisk prowadzących do spadku popytu. Ponadto wzrost stóp procentowych zmniejszyłby opłacalność inwestycji mieszkaniowych opartych na kredycie. Kiedy zatem spadną ceny mieszkań? Prawdopodobna jest korekta na przełomie 2007 i 2008 r.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 31-08-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.