informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 51 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

BIEC: Optymistycznie na rynku pracy
   Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach wielkości zatrudnienia i stopie bezrobocia ponownie obniżył swoją wartość w stosunku do notowań z ubiegłego miesiąca. Pozwala to formułować optymistyczne prognozy co do dalszego spadku stopy bezrobocia i poprawy na rynku pracy w najbliższych miesiącach. Stopa bezrobocia spadła z 16% w czerwcu, do 15,7% w lipcu br. O tej porze roku w gospodarce zatrudnia się wielu pracowników sezonowych. Jednakże w ostatnim miesiącu pracę zyskiwali nie tylko oni.
   Od kilku miesięcy liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych dynamicznie obniża się. W ostatnich 3 miesiącach spadła o 9%, a więc o ok. 25 tys. osób. W interpretacji tego zjawiska w ostatnich miesiącach należy zachować jednak ostrożność. Ma ono jak na razie charakter krótkotrwały i może wynikać z nasilenia się emigracji zarobkowej, szczególnie intensywnej w okresie wakacji. Może jednak być również konsekwencją coraz większych trudności ze znalezieniem specjalistów w wielu dziedzinach gospodarki. Coraz bardziej odczuwalny przez pracodawców brak siły roboczej o odpowiednich kwalifikacjach, może skłaniać do ostrożności w zwalnianiu pracowników nawet tych, nie spełniających wymagań pracodawcy. Pracodawcy bardziej skłonni są oferować dotychczas zatrudnionym pracownikom szerszy wachlarza szkoleń i możliwości przyuczenia do zawodu zgodny z aktualnym zapotrzebowaniem przedsiębiorstwa. W warunkach dobrych perspektyw rozwojowych gospodarki byłoby to zachowanie bardzo racjonalne ze strony pracodawców i jednocześnie korzystne dla pracowników.
   Liczba ofert pracy, trafiających do rejonowych urzędów zatrudnienia spadła nieco w ostatnim miesiącu, Jest to jednak spadek nieznaczny, zważywszy na bardzo dynamiczny napływ ogłoszeń o pracy, jaki obserwowaliśmy w poprzednich miesiącach. Pracodawcy nadal intensywnie poszukują pracowników, szczególnie z sektora usług i przedsiębiorstw przemysłowych zajmujących się nowoczesnymi technologiami.
   Menedżerowie firm przemysłowych optymistycznie wypowiadają się na temat wielkości zatrudnienia w swych firmach. Odsetek przedsiębiorców wskazujących na wzrost zatrudnienia był wyższy od odsetka tych notujących jego spadek. Wprawdzie różnica pomiędzy odsetkiem firm zwiększających zatrudnienie a odsetkiem tych, które je redukują jest nieco mniejsza niż przed miesiącem, ale spadek ten jest bardzo niewielki i nic nie wskazuje na załamanie ogólnej, trwającej już od blisko roku tendencji do bardzo dynamicznego wzrostu liczby pracujących w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Warto podkreślić, że badani przedsiębiorcy pozytywnie oceniają również swą sytuację finansową, co potwierdzają ostatnie dane GUS. Oznacza to, że dotychczasowy wzrost płac nie pogarsza ich kondycji finansowej, a w warunkach korzystnej koniunktury gospodarczej sprzyja kreowaniu nowych miejsc pracy.
   Niepokojący jest obserwowany już od kilku miesięcy spadek liczby osób, które znalazły zatrudnienie i zostały wykreślone ze spisu bezrobotnych. Trudno na razie ocenić to zjawisko w sytuacji ewidentnie dobrej koniunktury gospodarczej oraz spadającego bezrobocia. Jednak warto podkreślić, że ponad połowa zarejestrowanych bezrobotnych to bezrobotni pozostający dłużej niż rok bez zatrudnienia. Im dłużej pozostają oni bez pracy, tym mniejsze mają szanse na jej znalezienie. Praktycznie oznaczać to może, że znaczną cześć dotychczasowych bezrobotnych należałoby traktować jako trwale wykluczonych z rynku pracy. Patrząc jednak na przebieg tego zjawiska w dłuższej perspektywie, zauważyć można, że liczba bezrobotnych znajdujących zatrudnienie od połowy 2001 roku znajduje się trendzie wzrostowym, zaś okresowe ale krótkotrwałe jej załamania zdarzały się w tym okresie kilkakrotnie. Przypuszczać więc można, iż obecnie obserwowany spadek liczby bezrobotnych znajdujących pracę ma podobny, krótkookresowy charakter.
   W ostatnim miesiącu wzrósł wskaźnik przyszłego popytu na pracę, będący stosunkiem prognozowanego tempa rozwoju całej gospodarki do tempa poprawy wydajności pracy. Wydajność pracy, choć od ponad roku poprawia się dynamicznie, to prognozowane tempo wzrostu całej gospodarki będzie je w perspektywie najbliższych miesięcy przewyższać. A to stworzy dodatkowe zapotrzebowanie na pracę.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 31-08-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.