informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 42 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polacy z zagranicy wymeldowują się

   Ruch w urzędach meldunkowych. Osoby pracujące za granicą masowo się wymeldowują, bo chcą uniknąć podwójnego opodatkowania


   19 marca 2006 roku. Protest przeciw podwójnemu opodatkowaniu przed polskim konsulatem w Londynie
Pani Marta ze Starachowic wczoraj wymeldowała czasowo swoją córkę Małgorzatę, która legalnie pracuje w Wielkiej Brytanii. - Gosia była mocno załamana, gdy okazało się, że za ubiegły rok musi zapłacić podatek w Anglii i jeszcze 10 tys. zł w Polsce - opowiada pani Marta. Rozwiązania tej sytuacji zaczęła szukać wtedy, gdy sprawę podwójnego opodatkowania nagłośniły media.
   Barbara Obara, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich UM Kielce, potwierdza, że od kilku miesięcy panuje duży ruch w wydziałach spraw obywatelskich. - Przychodzą młodzi ludzie albo ich rodzice. Mówią, że to z powodu pracy za granicą i podatków.
   Nie wiadomo dokładnie, jaka jest skala tego zjawiska, bo statystyk nie ma. Ale liczba mieszkańców Kielc w ciągu ostatniego pół roku zmniejszyła się o 600 osób. Podobnie w Skarżysku-Kamiennej. Tam w ciągu trzech miesięcy, by uniknąć podwójnego opodatkowania, wymeldowało się ok. 40 mieszkańców tego miasta. - Widać w urzędzie rodziców, którzy starają się wymeldować dzieci pracujące np. w Szkocji - podkreśla Witold Skuza, kierownik referatu ewidencji w UM Skarżysko.
   - Było u nas kilkoro rodziców, którzy chcieli wymeldować synów, bo upomniało się o nich wojsko. Młodzi mężczyźni, wyjeżdżając, nie wymeldowali się zgodnie z przepisami i teraz szuka ich Wojskowa Komenda Uzupełnień. A wystarczyło to zgłosić i wtedy nie byłoby kłopotu - tłumaczy Wojciech Poros, naczelnik wydziału spraw obywatelskich z Pabianic.
   Urzędy skarbowe i Ministerstwo Finansów na razie nie zauważyły odpływu podatników. - Ale rzeczywiście, wystarczy legalnie pracować np. w Anglii i wymeldować się z domu, żeby nie płacić w Polsce podatków - potwierdza Anna Sobocińska z biura prasowego Ministerstwa Finansów.
   Jej zdaniem fala wymeldowań już wkrótce się zmniejszy, bo z Wielką Brytanią Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wejdzie ona w życie od 2007 r. - Jeżeli tylko zostanie ratyfikowana przez parlamenty - podkreśla Sobocińska.

Jak wymeldować się na odległość?

Formalności związane z wymeldowaniem w Polsce za osoby pracujące za granicą załatwić mogą ich rodzice lub krewni. Muszą one tylko przesłać odpowiednie upoważnienie potwierdzone przez polskiego konsula w danym kraju. Potem o fakcie wymeldowania trzeba poinformować odpowiedni urząd skarbowy, składając druk NIP-3.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 21-08-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.