informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Produkcja rośnie, gorzej z budownictwem
Ożywienie gospodarcze jest wciąż silne, ale na wyniki sprzedaży firm większy wpływ, niż wcześniej szacowano, miało wejście Polski do Unii Europejskiej.
- Nie możemy narzekać. Wyniki z marca czy kwietnia były rekordowe. Nie można przecież co miesiąc bić rekordu - przekonuje Mirosław Gronicki, główny ekonomista banku Millennium. Produkcja przemysłowa wzrosła bowiem w maju o 12,3 proc., o czym poinformował w piątek GUS. To dużo słabiej niż 22 proc. w kwietniu, ale trzeba pamiętać, że maj tego roku miał o jeden dzień roboczy mniej niż w 2003 r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych, produkcja wzrosła o 15,3 proc.
Po okresie koniunktury spadła sprzedaż firm zajmujących się górnictwem i kopalnictwem. Zdaniem analityków, to wysoko wywindowane ceny surowców mogły w końcu osłabić popyt.
Szczególnie cieszy fakt, że najsilniej wzrosła produkcja w przetwórstwie przemysłowym - o 14,3 proc. Do tej sekcji zaliczamy najlepiej rozwijające się branże, sprzedające głównie na eksport. Bardzo wysoką dynamikę sprzedaży utrzymały firmy produkujące samochody (58,3 proc.), urządzenia radiowe, telewizyjne i telekomunikacyjne (27,1 proc.), wyroby z metali (o 24,3 proc.), maszyny i urządzenia (22,7 proc.). - Wciąż dobrze sprzedają się te towary, które są kojarzone z inwestycjami, np. maszyny i aparatura. To dobrze wróży wzrostowi inwestycji, który na razie jest umiarkowany - mówi Katarzyna Budnik, ekonomistka BRE Banku.
A o inwestycje znów musimy zacząć się martwić, gdyż po spektakularnym wzroście produkcji budowlanej w kwietniu (o 26 proc.), w maju nastąpił jej spadek aż o 13,4 proc. w ujęciu rocznym. - To niewątpliwie efekt wejścia do Unii Europejskiej - twierdzą zgodnie analitycy, choć dynamika tych zmian bardzo ich zaskoczyła.
- Być może na część zleceń wystawiono faktury już w kwietniu, by opodatkować sprzedaż niższym VAT-em. Roboty te mogły być w rzeczywistości wykonane po części w maju - zastanawia się Gronicki. Teorię tę wydaje się potwierdzać fakt, że najsilniej w porównaniu z kwietniem spadła sprzedaż firm zajmujących się robotami wykończeniowymi.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-06-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.