informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 56 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rezerwacje u dewelopera trafione jak kulą w płot
   Deweloperzy wykorzystują fakt, że na rynku jest więcej chętnych do zakupu niż nowych lokali. Podsuwają klientom do podpisania rezerwacje, co nie zawsze jest zgodne z prawem. Klientów kusi niższa cena i lokalizacja. Wiedzą, że nie mają co wybrzydzać, bo mieszkań na rynku jest mało. Płacą więc wysokie kaucje rezerwacyjne: od 2 tys. do 10 tys. zł, a deweloperzy nie zawsze dotrzymują słowa i podpisują umowy przedwstępne.
   Prawo przewiduje środki obrony, ale według rzecznika praw konsumentów w Warszawie Małgorzaty Rothert „niewiele można jednak zwojować”. Oszukanych osób pojawia się coraz więcej. Klienci Pirelli Pekao Real Estate chcą nawet zakładać stowarzyszenie, aby bronić swoich interesów.
   Rezerwacja często wygląda jak jednostronne oświadczenie nabywcy. Wygląda to w ten sposób, jakby to sam kupujący występował do dewelopera z propozycją zawarcia w późniejszym terminie umowy przedwstępnej. Pełnomocnik dewelopera podpisuje rezerwację, w której nie zobowiązuje się do niczego: ani, że zawrze z klientem umowę przedwstępną, ani że sprzeda mieszkanie po cenie z tego dokumentu. Deweloper ma przy tym prawo pobierać opłatę rezerwacyjną, ponieważ przepisy mu tego nie zabraniają.
   Jeśli nie doszłoby do zawarcia umowy przedwstępnej, klient może albo żądać zwrotu tej opłaty, a w razie opóźnienia ustawowych odsetek. Może też walczyć w sądzie cywilnym o odszkodowanie na podstawie kodeksu cywilnego. Trudno jednak udowodnić szkodę w sądzie. Trzeba również wykazać, że powstała ona na skutek braku możności korzystania z zapłaconej opłaty rezerwacyjnej do dnia, kiedy mogła być zawarta umowa przedwstępna, np. można było założyć lokatę terminową.
   Następną możliwością dla poszkodowanych jest uznanie treści rezerwacji jako niedozwolony wzorzec umowny, może to zrobić sąd ochrony konkurencji i konsumentów. Sąd może to zrobić na wniosek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i pokrzywdzonych klientów dewelopera. 
   Klient wcale nie musi udowadniać przed sądem, że próbował negocjować umowę, a deweloper nie chciał tego robić – mówi adwokat Stefan Jacyno, partner w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. – To ten ostatni musi przekonać sąd, że jego klient nie ma racji, bo wspólnie ustalili treść wiążącej ich umowy.
   Sąd ocenia również czy rzeczywiście doszło do rażącego naruszenia interesów klienta. Jeżeli przyzna mu rację, to postanowienie umowne zostanie uznane za bezprawne i wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Od tej pory przestanie ono wiązać. Trzeba jednak pamiętać, że każdą umowę traktuje się indywidualnie, dlatego to, co w jednej jest niedozwoloną klauzulą, w innej może nią nie być. Warunkiem jest, aby doszło do rażącego naruszenia interesów konsumenta, a nie jakiegokolwiek naruszenia. Wygrana sprawa w SOKiK będzie dla klienta jedynie czystą satysfakcją, nie da mu bowiem prawa do mieszkania.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 11-08-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.