informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 57 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Fiskus sprawdzi umowę leasingową

   Organy podatkowe mają prawo do oceny umowy leasingowej - podaje "Rzeczpospolita".


   Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał wyrok w sprawie dotyczącej PIT za 2003 rok. Treść tego wyroku przedstawia się następująco: "Organy podatkowe mają prawo do oceny charakteru umowy leasingu w celu ustalenia, czy nie była ona umową pozorną, zawartą w celu ukrycia umowy właściwej (np. umowy sprzedaży), zmierzającą do obejścia przepisów prawa podatkowego".
   Wydatki poniesione z tytułu rat leasingowych zostały zaliczone przez jednego z podatników do kosztów uzyskania przychodu. Organy podatkowe nie podzieliły jednak stanowiska podatnika, samodzielnie określając wysokość zobowiązania podatkowego. W opinii urzędników, analiza zawartej przez podatnika umowy pozwala sądzić, iż dotyczy ona sprzedaży na raty, na co wskazują dysproporcje pomiędzy wartością początkową pojazdu (ok. 70 tys. zł) a sumą sięgającą 116 tys. zł, którą zapłacił skarżący raty leasingowe. Ponadto zwrócono uwagę na to, że przeniesienie prawa własności nastąpiło za niewiarygodnie niską sumę, która równa była kaucji początkowo uiszczonej przez podatnika.
   Sprawę skierowano do sądu, zarzucając organom naruszenie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika poprzez inną ocenę zawartej umowy, niż ta, która była rzeczywistym zamiarem stron. Sąd stwierdził jednak, iż uznanie przez urzędników umowy zawartej przez skarżącego za umowę sprzedaży na raty, ma swe głębokie uzasadnienie wynikające z przedstawionego stanu faktycznego.
   Zdaniem Bartosza Matusika - konsultanta w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte, wydane orzeczenie potwierdza prawo organów podatkowych do wywodzenia skutków podatkowych z rzeczywistej treści czynności prawnych. Zgodnie bowiem z art. 199a ordynacji podatkowej, organy podatkowe ustalając treść czynności prawnej, uwzględniają zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony. W przypadku zaś, gdy pod pozorem jednej czynności prawnej dokonano innej czynności, organy podatkowe wywodzą skutki z tej ukrytej czynności prawnej.
   Jeżeli zawarta umowa nie spełnia wymogów, które określono w przepisach podatkowych, a które umożliwiają zaliczanie rat bezpośrednio w ciężar kosztów, to tezę wysuniętą przez sąd należałoby uznać za słuszną - twierdzi Matusik. Gdyby jednak warunki te zostały spełnione, można byłoby domniemywać, iż teza sądu nie jest prawidłowa. W takim przypadku, rozpoznanie kosztów podatkowych jest bowiem wynikiem woli ustawodawcy, która wyrażona została w obowiązujących przepisach.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 05-08-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.