informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 112 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Zabezpieczenie bezskuteczne jak dług istnieje

   Upadły ma prawo do udzielenia kontrahentowi zabezpieczenia spłaty jego należności - podaje "Rzeczpospolita".


   Spółka będąca wykonawcą generalnym na zlecenie inwestora budowała salę gimnastyczną. Zła sytuacja finansowa spółki zmusiła ją do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Miesiąc później spółka zawarła umowę z podwykonawcą mającym wykonać określone prace w sali gimnastycznej. W tym samym dniu obie strony zawarły umowę cesji wierzytelności spółki wobec inwestora za wybudowanie sali gimnastycznej na zabezpieczenie spłaty tej należności. Umowa zawierała klauzulę o skuteczności cesji z chwilą wykonania robót przez podwykonawcę. Prace wykonano terminowo, zaś datę przelewu płatności ustalono na okres już po ogłoszeniu upadłości spółki. Inwestor nie miał jednak pewności, czy z uwagi na ograniczenia wynikające z art. 54 ust. 2 prawa upadłościowego z 1934 r. powinien ustaloną kwotę przekazać podwykonawcy. Równowartość należności przekazał więc do depozytu.
   Syndyk masy upadłości wystąpił przeciwko podwykonawcy do sądu z wnioskiem o ustalenie bezskuteczności umowy cesji na zabezpieczenie. Uznanie umowy za bezskuteczną znaczyłoby, że należność przysługująca podwykonawcy będzie spłacana z masy upadłości na takich samych zasadach, na jakich spłacane będą pozostałe długi spółki. Stwierdzenie, że umowa cesji jest ważna oznaczałoby, że podwykonawca otrzyma całą należność.
   W opinii Sądu Najwyższego, zabezpieczenie udzielone przez upadłego zostanie uznane za bezskuteczne wówczas, gdy dotyczy długu istniejącego, ale jeszcze niepłatnego i zostało udzielone w okresie karencji. W rozpatrywanym przypadku cesja, a tym samym zabezpieczenie stało się skuteczne w chwili wykonania robót przez podwykonawcę.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 02-08-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.