informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Bez wpisu w księdze nie ma prawa do nieruchomości

   Właścicielem nieruchomości można stać się nie tylko za sprawą umowy kupna, czy otrzymania budynku lub lokalu w spadku. Prawo do nieruchomości można nabyć również przez zasiedzenie - podaje "Rzeczpospolita"


   Prawo do nieruchomości najprościej nabyć dziedzicząc budynek lub lokal. Popularnym sposobem jest również zawarcie umowy dotyczącej nabycia nieruchomości. W myśl art. 158 kodeksu cywilnego umowa taka obligatoryjnie musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Wymóg ten jest swoistym gwarantem skuteczności umowy i zawarcia jej zgodnie z literą prawa. Zawarcie umowy zobowiązująco-rozporządzającej czyni z nabywcy właściciela nieruchomości. Ta zasada sprawdza się w odniesieniu do prawa własności nieruchomości gruntowych.
   W przypadku pierwotnego nabycia odrębnej własności lokalu, użytkowania wieczystego lub praw odnoszących się do innych przedmiotów niż nieruchomość gruntowa, nabycie prawa do nieruchomości jest uzależnione od dokonania stosownego wpisu w księdze wieczystej. Zgodnie zaś z art. 29 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, wpisy do ksiąg wieczystych mają moc wsteczną od daty złożenia wniosku.
   Negatywnym skutkiem dla nabywcy będzie zakupienie nieruchomości od właściciela, który nie jest ujawniony w księdze wieczystej. W myśl  art. 5 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2001 r. nr 124, poz. 1361 ze zm.), taki stan rzeczy pozbawi nabywcę prawa do korzystania z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Jeżeli ujawniony w księdze wieczystej stan prawny nie zgadza się z rzeczywistym stanem prawnym, to właścicielem będzie ta osoba, która za sprawą czynności prawnej z osobą uprawnioną nabyła własność lub inne prawo rzeczowe.
   Potwierdzeniem zawarcia umowy lub samych intencji zawarcia jej w przyszłości, jest umowa przedwstępna. Obligatoryjnie należy w niej zawrzeć wszystkie istotne postanowienia, które bezwzględnie muszą znaleźć się w umowie przyrzeczonej.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 01-08-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.