informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kogo najpierw spłacić przy upadłości

   Należności z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe powstałe przed ogłoszeniem upadłości, nie zostaną obligatoryjnie zaspokojone w pierwszej kolejności - pisze "Rzeczpospolita".


   Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 lipca 2006 r. (sygn. III CZP 41/06) zawiera wyjaśnienia istotne nie tylko dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lecz również dla samych ubezpieczonych. Wierzytelności i należności podlegające spłaceniu z funduszów masy upadłości, co do zasady dzieli się na cztery zasadnicze kategorie wymienione w art. 342 ustawy z 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze. Wyłączenie składek z kategorii pierwszej powoduje wzrost szans pozostałych wierzycieli na odzyskanie tego, co należy im się od upadłego. Zgodnie z art.  342 ust. 2 pkt 1 ustawy z 2003 r. do kategorii pierwszej należą m.in. "należności z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe pracowników, należności ze stosunku pracy".
   W sprawie rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy, ustalono, że w pierwszej kategorii umieszcza się składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe pracowników należne za okres po ogłoszeniu upadłości, zaś te same należności, tyle że za okres poprzedzający ogłoszenie upadłości, spłacane są w drugiej kategorii. Kategorię drugą konstytuują podatki, inne daniny publiczne oraz niepodlegające zaspokojeniu w kategorii pierwszej należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne należne za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości wraz z należnymi od nich odsetkami i kosztami egzekucji". Składki, które należą się pracownikom za okres wcześniejszy zalicza się do kategorii trzeciej. Zaspokojeniu w kategorii pierwszej podlegają również koszty postępowania upadłościowego, którymi - zgodnie z art. 230 - są składki na ZUS od wynagrodzeń syndyka, nadzorcy oraz od wynagrodzeń osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie upadłego po ogłoszeniu upadłości.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 01-08-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.