informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 66 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polacy powinni mysleć o budowie reaktorów nuklearnych
   Polska powinna myśleć o budowie co najmniej kilku reaktorów nuklearnych - uważa jeden z założycieli ruchu ekologicznego Greenpeace Patrick Moore


Marcin Gadziński: Premier Polski w exposé zapowiedział budowę pierwszej elektrowni atomowej. Czy to dobry pomysł?

Patrick Moore: Tak, bo możecie w ten sposób uniezależnić się od dostaw energii z zewnątrz. To jedna z największych zalet elektrowni jądrowych. W miarę rozwoju nauki można się spodziewać, że duża część transportu - np. samochody - będzie również napędzana na prąd. Jeśli o bezpieczeństwie energetycznym myślimy nie tylko w perspektywie najbliższej zimy, ale także kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, to trzeba brać te rzeczy pod uwagę.

Jednak Polacy wciąż pamiętają tragedię Czarnobyla. Jak przekonać opinię publiczną, że energetyka jądrowa jest bezpieczna?

- Trzeba edukować i informować o faktach, a nie pozwalać na zastraszanie ludzi. Przyczyną katastrofy w Czarnobylu była fatalna konstrukcja radzieckiego reaktora. Ten typ reaktora nigdy nie powinien zostać dopuszczony do użytku. Żaden reaktor zachodni nie miał takich problemów.

Najgroźniejszym incydentem na Zachodzie był wypadek w amerykańskiej elektrowni Three Mile Island w Pensylwanii w 1979 r. Nikt nie został tam ranny ani nie zginął, konstrukcja elektrowni zapobiegła wyciekowi radioaktywnemu.

Jak przebiega dziś debata nad energetyką nuklearną w innych krajach?

- Cały świat przeprasza się z energetyką jądrową. Polska powinna spojrzeć na Finlandię, która szybko rozwija elektrownie jądrowe. Szwecja, mimo że od lat mówi się tam o rezygnacji z elektrowni atomowych, dziś produkuje w nich najwięcej prądu w historii. Niemcy zmieniają zdanie na temat atomu. W Kanadzie po latach przerwy rząd prowincji Ontario zapowiedział budowę nowej elektrowni. Kanadyjczycy budują też nowe reaktory w Korei Płd., Chinach i Rumunii. Także USA przeżywają nuklearny renesans. W planach jest budowa nawet 20 nowych elektrowni.

W latach 70. i 80. twierdził Pan: "Energetyka nuklearna to nuklearny holocaust". Skąd taka zmiana poglądów?

- Na początku lat 70. byłem studentem ekologii, to był szczyt zimnej wojny, trwała wojna w Wietnamie. Uważaliśmy wtedy, że energetyka nuklearna i zbrojenia nuklearne są częścią jednej całości.

Zmienił Pan zdanie?

- Tak, kilka lat temu. Zapotrzebowanie świata na energię będzie rosło z roku na rok i nic tego nie zmieni, niezależnie od idealistycznych wizji ekologicznych. Klimatowi Ziemi grozi zagłada, jeśli będziemy dalej spalać tyle surowców energetycznych. Uznałem, że energetyka jądrowa to rozwiązanie zdecydowanie najlepsze. Tak samo jak ja zdanie zmieniło wielu działaczy ekologicznych.

Jakie są dziś główne argumenty przeciwników energetyki jądrowej?

- Najczęściej powtarzany jest argument strachu przed katastrofą, w której zginą tysiące ludzi. Moim zdaniem jest on nierealny i nieuczciwy. Od Czarnobyla minęło 20 lat, świat ani wcześniej, ani później nie zanotował podobnego wypadku. W Ameryce Płn. działa 120 elektrowni jądrowych. I nigdy ani jedna osoba nie zginęła tu z powodu wycieku radioaktywnego. W kopalniach węgla kamiennego na świecie giną rocznie tysiące ludzi. W wypadkach samochodowych ginie rocznie kilkadziesiąt tysięcy Amerykanów. Mimo to nie zamykamy kopalni i nie przestajemy używać samochodów.

Jakie zalety dla lokalnej społeczności może mieć budowa elektrowni jądrowej?

- Powstają setki dobrze płatnych miejsc pracy. W Ameryce regułą jest, że im bliżej elektrowni jądrowej, tym lepsze są drogi, szkoły, służba zdrowia. Lokalne władze mają bowiem dużo więcej środków na te cele. Im bliżej elektrowni, tym więcej mieszkańców popiera energetykę jądrową. W promieniu 16 km od każdej z ponad stu amerykańskich elektrowni nuklearnych średnie poparcie dla nich wynosi ponad 80 proc. Bo mieszkańcy przez lata się zorientowali, że zagrożenia są minimalne, a korzyści bardzo duże.

Ile kosztuje dziś zbudowanie elektrowni jądrowej?

- To wydatek w granicach 2-4 mld dol. Od podjęcia decyzji do uruchomienia elektrowni upływa zwykle około dziesięciu lat.

Czy jeśli kraj decyduje się na opcję nuklearną, jest sens budowy tylko jednej elektrowni?

- Dziś najczęściej buduje się reaktory parami. W elektrowniach są więc po dwa, cztery czy osiem reaktorów. Jeśli rzeczywiście to bezpieczeństwo energetyczne jest dla Polski priorytetem, powinniście myśleć od razu o większej liczbie reaktorów i przynajmniej kilku elektrowniach.


*Patrick Moore był w latach 70. współzałożycielem i dyrektorem słynnej organizacji ekologicznej Greenpeace. Odszedł z niej w 1986 r. Dziś doradza organizacjom pozarządowym i władzom lokalnym w sprawach ekologicznych.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 31-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.