informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Upały męczą cały świat
   Utrzymująca się nad Europą i USA fala upałów zabiła już setki ludzi. Może być jeszcze gorzej, prądu zaczyna brakować już w USA, Wielkiej Brytanii i Czechach

   To najgorętszy lipiec w historii - powtarzają meteorolodzy nie tylko w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Francji, w Niemczech, a nawet w Holandii, gdzie pomiary prowadzi się najdłużej, bo od 1706 roku. Od trzech tygodni większość Europejczyków poci się w temperaturach oscylujących wokół 35 stopni.
   Gorzej jest w Kalifornii, gdzie wczoraj 11. dzień z rzędu słupek rtęci nie spadał poniżej 38 stopni, a w niektórych dolinach przekroczył 46. Wraz z temperaturą rośnie liczba ofiar, do tej pory w całym stanie żar zabił 98 osób, po kilka zgonów odnotowano w pozostałych regionach USA.
   W Europie rekordowe upały na szczęście nie przyniosły jeszcze rekordowych ofiar w ludziach, choć i tak ich liczba przekroczyła już 80. Najwięcej, bo 64 osoby zmarły we Francji. To wciąż niewiele w porównaniu z 15 tysiącami, które w kraju nad Sekwaną nie przeżyły sierpnia 2003 r. W całej Europie zmarło wtedy od 27 do 35 tysięcy ludzi.
   Obie fale upałów znacznie się jednak różnią - wtedy temperatury dochodzące do 40 stopni utrzymywały się dużo krócej, teraz są o kilka stopni niższe, ale zdają się trwać w nieskończoność. W radzeniu sobie z tegorocznym upałem pomógł szok, jakim była dwa lata temu śmierć tak dużej ilości ludzi, w większości starszych, pozostawionych bez opieki przez wypoczywające na wakacjach rodziny.
   Dziś we Francji szpitale zatrudniają studentów medycyny, by poradzić sobie z rosnącą liczbą pacjentów. Rząd uruchomił linie telefoniczne, które informują, jak zachowywać się w czasie upału. W całym kraju pracownicy opieki społecznej chodzą po domach osób starszych i pilnują, by dużo piły i przebywały w jak najchłodniejszym miejscu. W Holandii powstały w tym celu specjalne grupy wolontariuszy.
   To może być jednak dopiero początek kłopotów. Ludzie masowo kupują wentylatory i klimatyzatory, które w firmach, urzędach i domach chodzą na pełnych obrotach. Popyt na prąd jest tak duży, że sieci energetyczne są przeciążone. W Czechach największy dystrybutor energii ogłosił stan kryzysowy, a zakłady muszą ograniczać produkcję, żeby wystarczyło prądu dla gospodarstw domowych.
   Najgorzej jest z elektrowniami jądrowymi, które w niektórych krajach, jak we Francji, dostarczają większość energii. Żeby działać, potrzebują wody do chłodzenia reaktora, a tej jest w rzekach coraz mniej. Ta, co jest, nagrzewa się i przestaje się nadawać.
   Z tego powodu Hiszpanie musieli wyłączyć swoją najstarszą elektrownię jądrową, a Niemcy ograniczyli produkcję w elektrowniach czerpiących wodę z Odry o 40 proc. Niedługo mocno uderzy to Niemców po kieszeniach, bo ceny prądu na rynku hurtowym wzrosły o 500 proc.
   W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych już zaczynają wyłączać dopływ prądu. Kilkugodzinne przerwy wystąpiły m.in. w centrum Londynu oraz w okolicach miasta St. Louis w USA. Przez cały zeszły tydzień prądu nie miało sto tysięcy nowojorczyków.
   Strat nie liczą już chyba tylko producenci lodów i napojów chłodzących. Rolnicy z krajów UE oceniają, że zbiory będą o 10 do 20 proc. niższe. Stowarzyszenie Przemysłu Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego (OEITFL), które skupia producentów unijnych, ostrzega, że jesienią i zimą wiele sklepowych półek z żywnością może świecić pustkami.
   Upał wypędza klientów ze słynnej dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie. Choć o tej porze roku jest ich zwykle najwięcej, w tym roku prostytutki narzekają na słaby ruch i liczą straty. - Dziewczyny przeżywają naprawdę trudne chwile - mówi Mariska Majoor z Centrum Informacji Prostytutek w Amsterdamie.
   Zgodnie z przepisami amsterdamskie prostytutki nie mogą wychodzić ze swych klitek z łóżkiem, bidetem i szklaną, zasłanianą kotarą ścianą. Problem w tym, że w środku nie ma klimatyzacji. Uprawianie seksu w takich warunkach staje się prawie niemożliwe, a już na pewno dużo mniej pociągające. - Policja gania dziewczyny, które stoją przed okienkami, by się ochłodzić - dodaje Majoor.
   Prognozy są bezlitosne - wysokie temperatury na razie utrzymają się. Mało tego, powoli trzeba będzie się do nich przyzwyczajać. Według wyliczeń ekspertów z NASA poprzedni rok był najcieplejszy od końca XIX wieku, a pierwsze półrocze 2006 dalej biło rekordy. Już za 30 lat tegoroczne historyczne upały będą normą każdego lata.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 30-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.