informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 70 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Pokusa z kartą - Niezamożni emeryci są najlepszymi klientami firm pożyczkowych
   Chyba nigdy nie było tak łatwo o pieniądze. Nawet kupując sprzęt domowy na raty, narażamy się na wyrafinowane zabiegi i możemy skończyć w gronie niewypłacalnych dłużników.
   Kupiłam pralkę automatyczną w sprzedaży ratalnej, a po spłaceniu połowy pożyczki przysłali mi kartę kredytową z limitem czterech tysięcy złotych – dziwi się Janina Bojarska ze Zgorzelca. Zaskoczenie było tym większe, że jej jedynym dochodem jest niska emerytura. Dopiero gdy sięgnęła po umowę, jaką machinalnie podpisała w sklepie, kupując pralkę, dotarło do niej, że tak naprawdę Cetelem Bank udzielił jej kredytu konsumpcyjnego oraz odnawialnego z kartą płatniczą Aura MasterCard. Mówiąc ściśle – tylko konsumpcyjny jest związany z pralką, zaś odnawialny i karta to sposób na dłuższe przywiązanie do siebie klienta. Teraz wystarczy bowiem aktywować kartę, dzwoniąc na podany numer telefonu, a potem już do woli można kupować bez gotówki w jednym z 88 tysięcy sklepów w całym kraju lub pobrać potrzebną kwotę z bankomatu sieci MasterCard.
   Podniecona perspektywą łatwych pieniędzy Czytelniczka już zabierała się do sporządzenia listy zakupów, gdy nagle zdała sobie sprawę, że nie wie, ile będzie musiała oddać oprócz pożyczonej sumy. Innymi słowy – jak duże zapłaci odsetki? Od razu powiedzmy, że nie ma tu żadnego oszustwa. Cetelem Bank jest własnością francuskiej grupy finansowej BNP Paribas i należy do największych w Polsce firm kredytujących sprzedaż artykułów konsumpcyjnych. I znakomicie wykorzystuje pęd Polaków do życia na kredyt. Pożyczka na pralkę pani Janiny jest formalnie nieoprocentowana, ale jeśli uwzględnimy prowizję, opłaty manipulacyjne i ubezpieczenie, to okaże się, że będzie musiała oddać ok. 20 proc. więcej pieniędzy, niż wynosi cena sprzętu. Biorąc pod uwagę, że spłaca pralkę przez rok w miesięcznych ratach – rzeczywista stopa oprocentowania przekroczy 38 proc.! To wszystko można wyczytać w tekście umowy, tyle że wydrukowane drobnymi literkami. Podobny zabieg zastosowano w materiałach dotyczących kredytu odnawialnego.
   Jego koszty sięgają 30 proc., nie licząc różnych opłat, które idą w dziesiątki złotych. I powtórzmy – to wszystko można wyczytać w broszurkach przysłanych przez Cetelem Bank. Dlaczego emerytce z niskim świadczeniem stawia się lekką ręką do dyspozycji cztery tysiące złotych? Z wszystkich badań wynika, że właśnie emeryci najsolidniej spłacają pożyczki. Nawet jeśli są o krok od wpadnięcia w spiralę zadłużenia, z której nie sposób się wydostać.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 29-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.