informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Problemy z naliczaniem VAT przy e-usługach

   Z każdym dniem wzrasta liczba usług świadczonych w cyberprzestrzeni. Ich usługodawcą zazwyczaj jest przedsiębiorca, zaś odbiorcami firmy oraz osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Problemów nastręcza sposób rozliczania podatku VAT - podaje "Rzeczpospolita".


   Zgodnie z obowiązującymi przepisami dana czynność podlega VAT, jeżeli została wymieniona jako opodatkowana w art. 5 ustawy o VAT oraz została wykonana przez osobę działającą w charakterze podatnika. Jednak nie każda osoba świadcząca usługi elektroniczne będzie uznana za  podatnik, bowiem - zgodnie z litera prawa - podatnikiem jest osoba prowadząca działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.
   Polskie prawo pomija istotny zapis, który figuruje w przepisach wspólnotowych dotyczących usług elektronicznych. Unijna dyrektywa wskazuje bowiem wyraźnie, że z usługą elektroniczną nie mamy do czynienia wówczas, gdy strony świadczenia kontaktują się ze sobą za pośrednictwem poczty elektronicznej (czy podobnych środków komunikacji).
   Za sprawą wspólnotowego rozporządzenia ustanawiającego środki wykonawcze do VI dyrektywy (z 17 października 2005 r., Dz.Urz. Unii Europejskiej L 288, 1), od 1 lipca br. w Polsce obowiązuje doprecyzowana definicja usług elektronicznych, z której wynika, że usługi elektroniczne to usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie jest zautomatyzowane i które wymagają niewielkiego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.
   Osoby, które są użytkownikami witryn www, i które zamieszczają na swych stronach różne formy reklam, w zamian, za które otrzymują wynagrodzenie, nie świadczą usług elektronicznych lecz usługi reklamy. Ich wykonywanie jest możliwe również bez wykorzystania technologii informatycznej. Natomiast usługi świadczone przez firmy oferujące użytkownikom stron internetowych możliwość "wynajmu" części strony pod reklamy internetowe są usługami elektronicznymi w rozumieniu przepisów o VAT.
   Opodatkowanie usług elektronicznych jest możliwe po dokładnym określeniu miejsca ich świadczenia, a tym samym miejsca opodatkowania. Zgodnie zaś z art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług elektronicznych jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w razie braku stałego miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania.
   Import usług powinien zostać udokumentowany fakturą wewnętrzną. Obowiązek podatkowy - w myśl art. 19 ust. 19 w związku z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT - powstaje w miesiącu, w którym zagraniczny kontrahent wystawił fakturę. Podatek należy, będący jednocześnie podatkiem naliczonym wykazać należy w deklaracji za ten właśnie miesiąc. Podatek naliczony podlega odliczeniu. Usługi elektroniczne, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium Polski, w ogóle nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednak polski podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z ich świadczeniem.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 28-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.