informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 17 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Truskawkowy obóz pracy.
   Brudne baraki otoczone drutem kolczastym, praca 12 godzin dziennie - taki los spotyka Polaków wyjeżdżających do Anglii na farmy S&A Group, największego w Europie koncernu truskawkowego, który zaopatruje w te owoce większość brytyjskich supermarketów.

   Na taką pracę decydują się setki Polaków. Mają po dwadzieścia kilka lat, studiują zaocznie, pracują w pizzerii lub są bezrobotni. Średnio znają angielski, a chcą w pewny sposób dorobić. Dlatego wybierają agencje pośrednictwa. Za wyjazd trzeba agencjom płacić od 1100 do nawet 1800 zł. Ale kuszą one darmowym zakwaterowaniem, wyżywieniem i pięcioma funtami za godzinę pracy.
   Na miejscu okazało się jednak, że trzeba zebrać trzy i pół skrzynki truskawek na godzinę wraz z obowiązkiem sortowania (żeby w skrzynce były owoce o podobnym rozmiarze i kolorze). Dopiero po spełnieniu tego warunku liczone są pieniądze - opowiada Piotr z Poznania, który pracował w Brierley Court Farm i chciał zarobić na opłacenie czesnego na uczelni.
   Nasi rozmówcy skarżą się nie tylko na zarobki, lecz także na złe warunki pracy. - Obóz otoczony jest drutem kolczastym, przez 12 godzin pracy nie można załatwić potrzeb fizjologicznych, wulgarne odzywki nadzorców są na porządku dziennym - mówi Łukasz, który wybrał się do Anglii za pośrednictwem poznańskiego biura Oskar.
   Angielski dziennik "Guardian" pisze o ostrym reżimie panującym w obozie: można zostać zwolnionym za zjedzenie jednej truskawki, za chwilową przerwę w pracy, za zapalenie papierosa w baraku mieszkalnym. Jeśli pracownik chce przyjąć gościa, musi poprosić o zezwolenie przynajmniej dwa dni wcześniej. Z dokumentu, do którego dotarła "Gazeta", wynika również, że firma może zabronić pracownikom na jakiś czas wychodzenia do okolicznych wiosek. W farmach funkcjonuje system żółtych kartek - jedna oznacza stratę 5 funtów, a można ją dostać np. za niezgaszenie światła w baraku.
   Dobre rzeczy, które mówiłem ludziom o pracy w S&A, znam z relacji znajomej, która była tam na truskawkach rok temu - broni się Marek Capiński z Oskara: - W kwietniu sam wizytowałem te farmy - dodaje.
   Warunki pracy są określone w umowach z S&A, które podpisują wyjeżdżający. Jest tam zaznaczone, że ilość pracy zależy od bieżących zapotrzebowań, a warunki zamieszkania są "proste i skromne". - Przestrzegamy warunków umowy z naszymi pracownikami, chcemy, by czuli się u nas jak najlepiej - słyszymy lakoniczną odpowiedź w biurze prasowym firmy.
   W wypowiedzi dla "Guardiana" Graham Neal, menedżer w S&A, twierdził, że ci, którzy narzekają na warunki pracy, zostali przekupieni przez miejscowych przeciwników koncernu. Truskawkowy potentat ma bowiem na pieńku z lokalną ludnością, która nie godzi się na rozbudowę farm i szpecenie krajobrazu plastikowymi tunelami.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 27-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.