informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Likwidacja ryczałtu spowoduje problemy z zawieszeniem działalności

   Na polskim rynku pojawia się coraz większa liczba firm sezonowych. Aktualnie obowiązujące przepisy nie mówią nic o możliwościach zawieszenia działalności gospodarczej prowadzonej tylko w okresie letnim. Pogorszenie obecnego stanu rzeczy nastąpi z chwilą, gdy w życie wejdzie proponowana przez rząd likwidacja ryczałtu i karty podatkowej - pisze "Gazeta Prawna".


   Co roku w okresie wakacyjnym powracają problemy związane z zawieszeniem działalności gospodarczej prowadzonej sezonowo. Obecnie obowiązujące przepisy są tak niejasne i nieprecyzyjne, że nastręczają wielu kłopotów interpretacyjnych samym urzędnikom. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest niezgłaszanie prowadzenia działalności sezonowej przez tych przedsiębiorców, którzy decydują się na ten rodzaj aktywności. W efekcie osoby te zamiast dopełniania szeregu niezbędnych formalności, świadczą swe usługi na czarno. Natomiast podatnik prowadzący działalność sezonową, ale nie wykazujący dochodów, zostanie obciążony przez urząd skarbowy 75 proc. podatkiem według stawki PIT.
   Problemy oscylujące wokół zawieszania działalności miała rozwiązać zapowiadana przez rząd i oczekiwana przez przedsiębiorców reforma podatkowa. Zaproponowane zmiany są jednak dalekie od spodziewanych i zasadzają się głównie na poprawkach kosmetycznych, które zasadniczo nie przyczynią się do zmiany sytuacji podatników prowadzących działalność sezonową. W dalszym ciągu bowiem trudno określić, kiedy możliwe będzie zawieszenie działalności gospodarczej, toteż podatnicy ryzykują i w ogóle nie rejestrują prowadzonej działalności.
   Możliwość zawieszenie działalności przewidziana została jedynie w przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jednak ma ona zastosowanie jedynie do tych podatników, którzy opłacają podatki w formie karty podatkowej. Osoba prowadząca działalność sezonową i rozliczająca się z fiskusem w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych nie ma możliwości zawieszenia prowadzonej przez siebie działalności, gdyż obowiązujące przepisy w ogóle nie regulują takiej sytuacji. Ryczałtowcy mogą jednak nie wpłacać podatku za miesiące, w których nie osiągają przychodów, lecz dokonać podsumowania w zeznaniu rocznym. Zaś podatnicy prowadzący działalność sezonową i rozliczają się na zasadach ogólnych, zobowiązani są do składania comiesięcznych deklaracji o osiąganym dochodzie, nawet wówczas gdy nie prowadzą działalności.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 25-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.