informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 70 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polskim firmom udaje się podbój światowych rynków

   Polskie firmy podbijają świat. Podbój ten nie ma jednak miejsca w żadnych popularnych i powszechnie znanych dziedzinach. Światowymi liderami jesteśmy natomiast w gospodarczych niszach, takich jak: produkcja nakrętek do butelek, kombajnów górniczych czy igieł medycznych.


   Krajowe firmy wypracowały dwie drogi do sukcesu. Pierwsza dotyczy spółek, które były silne za czasów PRL, ale na początku przemian znalazły się na skraju bankructwa. Mimo kiepskiej sytuacji finansowej dysponowały jednak dobrymi kontaktami; „wystarczyło je dokapitalizować, zrestrukturyzować, poprawić jakość produktów i wystrzeliły w świat” – mówi Bogusław Grabowski, były członek RPP. Do takich spółek zalicza się m.in. katowicki Famur, który jest piątym na świecie producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa.
   Druga droga dotyczy spółek, które znalazły nisze w gospodarce i doskonale się w nie wpasowały. Duży kapitał nie był tu potrzebny, wystarczył dobry pomysł i jego konsekwentna realizacja. Do firm, które poszły tą drogą zalicza się High Tech Lab Strefa produkująca tzw. nakłuwacze (urządzenia do pobierania krwi przypominające długopis). Firma sprzedaje 200 mln sztuk nakłuwaczy i opanowała połowę rynku amerykańskiego.
   Podobnie jest w przypadku firmy DGS – trzeciego na świecie producenta zakrętek do butelek. Firma co roku produkuje 1,5 mld zakrętek dostarczając je m.in. do Kazachstanu, na Litwę i wielu producentom w Polsce.
   Niestety polskim firmom nie pomagają politycy. W przypadku firmy HTL, która chciała sprzedawać swoje produkty na amerykańskich przetargach rządowych, polski rząd nie zadbał o zdobycie odpowiednich zgód amerykańskich władz. Mimo, że firma przekonywała polityków, żeby coś z tym fantem zrobić, nie udało się nic osiągnąć. Nikt nie był zainteresowany.Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 24-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.